Classic Rock 7: Όταν η ροκ συνάντησε τον συμφωνικό ήχο στο Ηρώδειο
Οι αστέρες της ροκ Dave Evans, Justin Hayward και Maggie Reilly συναντήθηκαν με την Κρατική Συμφωνική Ορχήστρα Αθηνών κάτω από την Ακρόπολη
![O Dave Evans, πρώτος τραγουδιστής των AC/DC](https://img.bbmd.gr/img/1260/max/82/2023/10/03/dave-evans-acdc.jpg?t=iEomfohyZIuSOjGWpk78xw)
Την Παρασκευή 29 Σεπτεμβρίου 2023, το κατάμεστο Ηρώδειο, απόλαυσε για 7η συνεχή χρονιά το CLASSIC ROCK. Η 60μελής Κρατική Συμφωνική Ορχήστρα Αθηνών υπο την Διεύθυνση του κυρίου Νίκου Χαλιάσα μάγεψαν το κοινό από την πρώτη στιγμή, με καταπληκτικές ενορχηστρώσεις από τραγούδια που γαλούχησαν γενεές επι σειρά ετών.
Ο Θοδωρής Καλατζάκος στην ηλεκτρική κιθάρα, ο Κωνσταντίνος Δαμόπουλος στα πλήκτρα, ο Λουκάς Καλατζάκος στα τύμπανα και ο Γιώργος Φακανάς στο μπάσο ξεσήκωσαν τους 5.000 θεατές με το απίθανα εμπνευσμένο παίξιμό τους.
![Dave Evans, Maggie Reilly και Justin Hayward](https://img.bbmd.gr/img/820/820/90/2023/10/03/classic-rock-herodion7.jpg?t=zRwcw8Fy62I1_-wzH4lIHQ)
![Justin Hayward των Moody Blues](https://img.bbmd.gr/img/820/820/90/2023/10/03/moody-blues-herodion.jpg?t=h0xsesTJzcp6D8MNtRWv7A)
![Justin Hayward των Moody Blues](https://img.bbmd.gr/img/820/820/90/2023/10/03/moody-blues-2.jpg?t=Oh5V7Moxt9B4IGWY-NMHlw)
![H Maggie Reilly της Mike Oldfield band](https://img.bbmd.gr/img/820/820/90/2023/10/03/Maggie-Reilly-herodion-2.jpg?t=Y1zTaLfIV1nRvGMVTwLPKw)
![H Maggie Reilly της Mike Oldfield band](https://img.bbmd.gr/img/820/820/90/2023/10/03/kratiki-orxistra-irodio.jpg?t=MCc_q48dYgxioRpqzUKRyg)
![O Dave Evans, πρώτος τραγουδιστής των ΑC/DC](https://img.bbmd.gr/img/820/820/90/2023/10/03/evans-acdc.jpg?t=sdjPGTWLRO6hK8Y9p0M_Cw)
![Ο Dave Evans με τη διοργανώτρια Μαρία Παπαλάμπρου](https://img.bbmd.gr/img/820/820/90/2023/10/03/dave-evans-papalabrou.jpg?t=imqSBDyZMuYXvO08RvpXRw)
Εκεί που έσκασε το ολόγιομο φεγγάρι, η διαχρονική Maggie Reilly της Mike Oldfield band, ξεκίνησε να τραγουδάει To France, Everytime We Touch, Wait.
O Sir Justin Hayward των Moody Blues πήρε το μικρόφωνο και την κιθάρα του και ξεσήκωσε τους θεατές με το το άσμα των ασμάτων... Nights In White Satin.
Τέλος, ο θρυλικός Dave Evans θύμισε στους θεατές τα γενέθλια των 50 ετών των AC/DC, ξεσηκώνοντας το σύμπαν με τραγούδια από την πρώτη συναυλία που έδωσε το θρυλικό συγκρότημα στο Chequers Night Club, στο Σίδνεϊ το 1973 αλλά και με άλλες πασίγνωστες επιτυχίες όπως το TNT και το Highway to Hell.
Η μοναδική Classic Rock βραδιά έκλεισε με τους θεατές να χειροκροτούν και να ζητωκραυγάζουν όρθιοι, τους ερμηνευτές και την μαγευτική Κρατική Ορχήστρα Αθηνών.
Το ραντεβού ανανεώθηκε για την επόμενη σεζόν.
Διαβάστε επίσης
Ο Ντέιβ Έβανς των AC/DC στο Newsbomb.gr: Το διαζύγιο με το γκρουπ και γιατί δεν το έχει μετανιώσει
Classic Rock 7: Τρεις αυθεντικές ροκ φωνές για πρώτη φορά μαζί στο Ηρώδειο
Trending
![Αμαζόνιος: Φυλή που δεν είχε έρθει ποτέ σε επαφή με τον πολιτισμό, βγαίνει από την περιοχή της](https://img.bbmd.gr/img/500/max/90/2024/07/17/bb609bdb-Mashco-Piro.jpg?t=MMvA-DUjB7KrHc6Yxr_RVQ)
![Συντάξεις χηρείας: 17 εκατ. ευρώ πρέπει να επιστρέψουν, χήρες/ χήροι αν δεν υπάρξει ρύθμιση](https://img.bbmd.gr/img/500/max/90/2024/07/13/7a51af43-xires.jpg?t=wSdaOW3zVkyXURWJRrIF4A)