Συγκινητική συμβολική δράση για τα θύματα των Τεμπών από ομάδα φωτογράφων
Για το έργο συνεργάστηκαν 50 άτομα.
![Συγκινητική συμβολική δράση για τα θύματα των Τεμπών από ομάδα φωτογράφων](https://img.bbmd.gr/img/1260/max/82/2024/03/03/0000.jpg?t=ZgsD6z_hf2bMfds1EkVtXw)
Μία αποτύπωση ανθρώπινων σωμάτων, τα οποία κρατιούνται χέρι-χέρι, δημιουργώντας μια αλυσίδα η οποία στο κέντρο της διασπάται από μία δεσμίδα λουλουδιών με ανοδική πορεία, σε ένα ειδικά προετοιμασμένο πανί 102 μέτρων, δημιούργησε με τη χρήση της τεχνικής της κυανοτυπίας, η ομάδα φωτογράφων της gallery Πινακήθη, Tempi, In Memoriam με στόχο να μην να μην ξεχαστεί η τραγωδία των Τεμπών.
«Ο συμβολισμός της δράσης αυτής αποτελεί έμπνευση της ομάδας. Σκεφθήκαμε να κάνουμε μία δράση για το δυστύχημα στα Τέμπη και πως αυτή η αποτύπωση των 57 σωμάτων που φύγανε, με αυτήν την φωτογραφική τεχνική της κυανοτυπίας που αφήνει ένα αποτύπωμα ένα προς ένα, θα είναι εντυπωσιακή», δήλωσε στο ΑΠΕ-ΜΠΕ ο φωτογράφος Στέφανος Τσακίρης.
![](https://img.bbmd.gr/img/900/max/82/2024/03/03/1718123883786-751813785-0000.jpg?t=0xLeejxFqpvTuTmM_I_3lw)
Στη διαδικασία δημιουργίας του έργου, συμμετείχαν περίπου 50 άτομα τα οποία με ειδική στάση τους σώματός τους άφησαν το δικό τους αποτύπωμα στο πανί. Η δράση έλαβε χώρα την Πλατεία Χημείου του ΑΠΘ.
Η τελική του μορφή του έργου θα εκτεθεί σε κατάλληλο χώρο, ενώ όπως αναφέρει ο κ. Τσακίρης «το αποτύπωμα θα βρεθεί σε διάφορα σημεία σε όλη την Ελλάδα προκειμένου να μπορέσουμε να δείχνουμε το μέγεθος αυτού του δυστυχήματος».
Όσον αφορά το ύφασμα στο οποίο θα γίνει η χρήση της τεχνικής της κυανοτυπίας, είναι 102 μέτρα μήκος και αποτελεί το μεγαλύτερο παγκοσμίως. «Θα έχουμε κάνει ένα παγκόσμιο ρεκόρ Γκίνες μεγέθους 2,80 Χ 102 μέτρα .Ελπίζουμε να βοηθήσει και αυτό στον αγώνα που δίνουν οι άνθρωποι για να πάρουν μία δικαίωση, οι συγγενείς και φίλοι των θυμάτων» επεσήμανε ο κ. Τσακίρης.