Η «Πρώτη Ύλη» του Παπαϊωάννου στο Φεστιβάλ Αθηνών
Με ένα µεγάλο όνοµα, και µάλιστα ελληνικό, συνεχίζεται και αυτήν την εβδοµάδα το Φεστιβάλ Αθηνών.
![Η «Πρώτη Ύλη» του Παπαϊωάννου στο Φεστιβάλ Αθηνών](https://img.bbmd.gr/img/1260/max/82/2012/06/23/bee541937e322b11ceb139ae3fe0cf55.jpg?t=d8nycvRvChSc2yeYU2N2jQ)
Στον χώρο της Πειραιώς 260 ο ∆ηµήτρης Παπαϊωάννου µε τους συνεργάτες του παρουσιάζει το νέο του έργο, «Πρώτη ύλη», µε πρωταγωνιστές στη σκηνή τον ίδιο και τον Tadeu Liesenfeld.
Ο Παπαϊωάννου επιχειρεί έναν αναστοχασµό πάνω στην προσωπική αλλά και την ελληνική ταυτότητα, µε εργαλεία τα πιο στοιχειώδη από το εργαστήρι του εικαστικού: ένα τελάρο, έναν σκουπιδοτενεκέ, ένα σώµα, τον ίδιο του τον εαυτό και –πάνω απ’ όλα– ένα βλέµµα διαυγές και µια ποιητική διάθεση που ξέρει να αναµετράται µε τα ουσιώδη.
Trending
![Αμαζόνιος: Φυλή που δεν είχε έρθει ποτέ σε επαφή με τον πολιτισμό, βγαίνει από την περιοχή της](https://img.bbmd.gr/img/500/max/90/2024/07/17/bb609bdb-Mashco-Piro.jpg?t=MMvA-DUjB7KrHc6Yxr_RVQ)
Ροή Ειδήσεων
Δημοφιλή