«Η ζωή της Αντέλ» απέσπασε τον Χρυσό Φοίνικα
Σε μία διοργάνωση, που αποδείχτηκε μια από τις καλύτερες των τελευταίων χρόνων, η ταινία «Blue Is the Warmest Color» («La vie d'Adele», Η ζωή της Αντέλ, ο γαλλικός τίτλος), του Αμπντελατίφ Κεσίς, με πρωταγωνίστρια την Αντέλ Εξαρχόπουλος απέσπασε τον Χρυσό Φοίνικα του 66ου Φεστιβάλ Κινηματογράφου των Καννών.
![«Η ζωή της Αντέλ» απέσπασε τον Χρυσό Φοίνικα](https://img.bbmd.gr/img/1260/max/82/2013/05/26/2af400b566d68b7fb7262fef4aa41684.jpg?t=fNhQoVs7xl5NSIWY0RKlVA)
Το πρώτο βραβείο ανδρικού ρόλου του Φεστιβάλ Κινηματογράφου των Καννών κέρδισε ο 76άχρονος αμερικανός, Μπρους Ντερν, για την ερμηνεία του στην ταινία «Νεμπράσκα» του σκηνοθέτη Αλεξάντερ Πέιν. Το βραβείο για τον καλύτερο γυναικείο ερμηνείας απέσπασε η 36άχρονη ηθοποιός, Μπερενίς Μπεζό, για την ερμηνεία της στην ταινία «Το παρελθόν» του Ιρανού Ασγκάρ Φαρχαντί.
«Ένα κάποιο βλέμμα»
Τα δικά της βραβεία απένειμε η επιτροπή του τμήματος «Ένα κάποιο βλέμμα», με πρόεδρο τον Δανό σκηνοθέτη, Τόμας Βίντερμπεργκ.
Καλύτερης ταινίας: «Η απούσα εικόνα» του Ρίθι Παν (Καμπότζη)
Βραβείο της επιτροπής: «Ομάρ» του Χανί Αμπού-Ασάντ (Παλαιστίνη)
Βραβείο σκηνοθεσίας: Στον Αλέν Γκιροντί για την τανία «Ο ξένος κοντά στη λίμνη»
Βραβείο μέλλοντος: «Fruitvale Station» του Ράιαν Κούγκλερ (ΗΠΑ)