Οι Βάκχες του Ευριπίδη στο Φεστιβάλ Ηλιούπολης 2014
Το Φεστιβάλ Ηλιούπολης φιλοξενεί τις Βάκχες του Ευριπίδη σε σκηνοθεσία Άντζελας Μπρούσκου, για μία παράσταση την Κυριακή 31 Αυγούστου 2014.
![Οι Βάκχες του Ευριπίδη στο Φεστιβάλ Ηλιούπολης 2014](https://img.bbmd.gr/img/1260/max/82/2014/07/23/fccf42d1698780e86fb017e687c090f9.jpg?t=FoyeBeWDwsdh_mnT35NsHw)
Οι Βάκχες είναι το τελευταίο και το πιο αινιγματικό έργο του Ευριπίδη και η μοναδική σωζόμενη τραγωδία με διονυσιακό θέμα. Ένας περιπλανώμενος θίασος ακολουθεί έναν καινούργιο θεό σ' ένα μαγικό ταξίδι αυτογνωσίας και έκστασης. Ο Θεός Διόνυσος μεταμφιέζεται σε άνθρωπο και σαν θηλύμορφος ξένος επιστρέφει στη γενέθλια πόλη του για να εδραιώσει τη λατρεία του. Είναι ο θεός της ετερότητας, της διαφορετικότητας, της μεταμφίεσης και της αμφισεξουαλικότητας. Ο θεός που καταργεί τα σύνορα που υπάρχουν ανάμεσα στους ανθρώπους, τόσο του πλούτου όσο και του φύλου, της ηλικίας, ακόμα και την διαφορά ανάμεσα στην ανθρώπινη και θεία ιδιότητα.
Η πόλη που αρνείται την ύπαρξή του θα γνωρίσει τη δύναμη και την κυριαρχία του θεού μέσα από την τιμωρία. Ο ενθουσιασμός των Βακχών θα μετατραπεί σε έναν αιματηρό εφιάλτη.
Συντελεστές
Μετάφραση: Γιώργος Χειμωνάς
Σκηνοθεσία: Άντζελα Μπρούσκου
Μουσική: Δημήτρης Καμαρωτός
Επιμέλεια Κίνησης: Ερμής Μαλκότσης
Σκηνογράφος: Σταύρος Λίτινας
Φωτιστής: Νίκος Βλασόπουλος
Σκηνικά αντ/μενα - Μάσκες: Μάρθα Φωκά
Βοηθός Σκηνοθέτη: Χριστίνα Παπαδοπούλου
Διανομή:
Αγλαΐα Παππά: Διόνυσος, Άρης Σερβετάλης: Πενθέας, Μαρία Κίτσου: Τειρεσίας, Γιώργος Μπινιάρης: Κάδμος, Αργύρης Πανταζάρας – Χάρης Χαραλάμπους: Άγγελος-Δούλος, Παρθενόπη Μπουζούρη: Άλλος Άγγελος, Άντζελα Μπρούσκου: Αγαύη
Χορός:
Κωνσταντίνα Αγγελοπούλου , Μαρία Αθηναίου, Δήμητρα Γκλιάτη, Μαρία Κίτσου, Παρθενόπη Μπουζούρη, Άννη Ντουμούζη, Αργύρης Πανταζάρας, Βάλια Παπαχρήστου, Αντώνης Σταμόπουλος, Χάρης Χαραλάμπους
Διαβάστε επίσης:
Θέατρο Αθηνά: Δεν θα με τρελάνεις εσύ.. Εμένα!
Trending
![Καύσωνας: Αυτό είναι το κόλπο για να μετατρέψεις τον ανεμιστήρα σε κλιματιστικό με ένα μπουκάλι](https://img.bbmd.gr/img/500/max/90/2024/07/17/anemistiras.jpg?t=yNuw7z0Tebje-ToscbPzXQ)
![Φωτιά στην Καβάλα](https://img.bbmd.gr/img/500/max/90/2024/07/17/1f93a142-1721249679956-705022743-fotia.jpg?t=g45XZ6cFwcpdqmQqj-a7Dg)