Αυγουστιάτικη πανσέληνος με μουσική στο Θωρηκτό «Γ. Αβέρωφ»
Το Πλωτό Ναυτικό Μουσείο Θωρηκτό «Γ. Αβέρωφ» γιορτάζει την αυγουστιάτικη πανσέληνο, την Κυριακή 10 Αυγούστου, με μια μοναδική συναυλία.
![Αυγουστιάτικη πανσέληνος με μουσική στο Θωρηκτό «Γ. Αβέρωφ»](https://img.bbmd.gr/img/1260/max/82/2014/07/24/4d7d14f6d54085e777f4e7a5aec340d4.jpg?t=NNuGXhv6dQJtHEyBakEfPg)
Με φόντο το πλοίο μνημείο, ο συνθέτης Μιχάλης Κουμπιός δημιουργεί ένα ιδιαίτερο συναυλιακό πρόγραμμα ειδικά για τον χώρο και τη συγκεκριμένη βραδιά με τίτλο: «Σε μια θάλασσα με φεγγάρια στο βυθό».
Ο Βασίλης Λέκκας μαζί με δύο νέους ερμηνευτές, την Σαββέρια Μαργιολά και τον Χάρη Μακρή, θα ερμηνεύσουν τραγούδια στα οποία πρωταγωνιστεί η θάλασσα και η Σελήνη, από τη δισκογραφία τόσο του Μιχάλη Κουμπιού, όσο και την προσωπική τους.
Η ομάδα των μουσικών είναι: Μιχάλης Κουμπιός (πλήκτρα), Δημήτρης Μαργιολάς (νυκτά έγχορδα), Νίκος Καλαντζάκος (πιάνο), Γιώτης Σαμαράς (κιθάρες), Δήμος Πολυμέρης (ακορντεόν), Δημήτρης Γάσιας (βιολί).
Η εκδήλωση είναι ανοιχτή για το κοινό.