Αγγέλα του Γιώργου Σεβαστίκογλου από το ΚΘΒΕ στη Μονή Λαζαριστών
Το Κρατικό Θέατρο Βορείου Ελλάδος παρουσιάζει το έργο του Γιώργου Σεβαστίκογλου, Αγγέλα, σε σκηνοθεσία Γιώργου Παλούμπη.
![Αγγέλα του Γιώργου Σεβαστίκογλου από το ΚΘΒΕ στη Μονή Λαζαριστών](https://img.bbmd.gr/img/1260/max/82/2015/12/31/thumbnail-5.jpg?t=NMbMJqN2bVQPT1Yrqu_9Gg)
Αθήνα. Δεκαετία του ’50. Η Αγγέλα έρχεται από το χωριό της για να δουλέψει υπηρέτρια σε ένα αστικό σπίτι. Στις ταράτσες, συναντιέται με τις άλλες «δούλες», που αγωνίζονται για μια καλύτερη ζωή, βιώνοντας η καθεμιά τους το δικό της προσωπικό δράμα. Μνήμες της επαρχίας, έρωτες, όνειρα αλλά και ένας μυστηριώδης θάνατος μπερδεύονται, με φόντο μια Ελλάδα τραυματισμένη από τον Εμφύλιο, όπου κυριαρχούν η φτώχεια, η εκμετάλλευση, η αστυνομία, το όνειρο της φυγής, η μετανάστευση στην Αμερική.
Διαβάστε περισσότερα στο culturenow.gr
Trending
Ροή Ειδήσεων
Δημοφιλή