Euroleague – LIVE BLOG: Ο μεγάλος τελικός Μπαρτσελόνα – Αναντολού Εφές

Euroleague: Η Μπαρτσελόνα κι η Αναντολού Εφές είναι οι δύο ομάδες που θα διεκδικήσουν τον το τρόπαιο της πρωταθλήτριας στον μεγάλο τελικό του Final Four της Κολωνίας.
1'

Μετά από 173 αγώνες σε μια δύσκολη σεζόν, ελέω της πανδημίας, ήρθε η ώρα για τη στέψη!

Στον αγώνα που θα κρίνει ποια ομάδα θα κατακτήσει τον τίτλο, η Μπαρτσελόνα αντιμετωπίζει την Αναντολού Εφές.

Οι «μπλαουγκράνα» επιστρέφουν σε τελικό Euroleague μετά από 11 χρόνια και την κατάκτηση της ευρωπαϊκής κορυφής το 2010, ενώ η ομάδα του Εργκίν Αταμάν ψάχνει το «παρθενικό» τρόπαιο της ιστορίας της.

Οι παίκτες του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους θα παλέψουν για την τρίτη «κούπα» της στο θεσμό (2003, 2010), με τον Λιθουανό τεχνικό να θέλει να γίνει ο τέταρτος της λίστας με τους τροπαιούχους ως παίκτης και ως προπονητής.

Παρακολουθήστε λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη του τελικού Μπαρτσελόνα - Αναντολού Εφές

00:12
Βαγγέλης Πάτας

Οι δηλώσεις, τα πανηγύρια και η... αγκαλιά των MVPs!

00:12

Euroleague: Πρωταθλήτρια η Αναντολού Εφές με... όργια από Λάρκιν και Μίτσιτς!

Με δίδυμο «φωτιά» τους Λάρκιν – Μίτσιτς, η Αναντολού Εφές νίκησε 86-81 την Μπαρτσελόνα και κατέκτησε το πρώτο ευρωπαϊκό της ιστορίας της.

Η ανάλυση του αγώνα ΕΔΩ

23:43

Μπαρτσελόνα - Αναντολού Εφές 81-86 (Τελικό)

Η Αναντολού Εφές είναι για πρώτη φορά στην ιστορία της πρωταθλήτρια Ευρώπης!

23:40

Μπαρτσελόνα-Αναντολού Εφές 81-84

Ο Κούριτς κέρδισε φάουλ σε προσπάθεια για τρίποντο κι έφερε την Μπαρτσελόνα στο -3

23:38

Μπαρτσελόνα-Αναντολού Εφές 78-84

13 δευτερόλεπτα για το τέλος, η Εφές θα κατακτήσει το τρόπαιο!

23:27

Μπαρτσελόνα - Αναντολού Εφές 72-75 (36')

Μεγάλο ντέρμπι στα τελευταία λεπτά, με τον Λάρκιν να πετυχαίνει γκολ φάουλ και να δίνει ξανά το προβάδισμα στην Εφές.

23:22

Μπαρτσελόνα - Αναντολού Εφές 69-69 (35')

23:21

Μπαρτσελόνα - Αναντολού Εφές 67-69 (34')

Τρίποντο του Ντέιβις κι ο τελικός έχει πάρει φωτιά!

23:19

Μπαρτσελόνα - Αναντολού Εφές 62-67 (33')

Μετά από συνεχόμενες κακές επιθέσεις, ο Σανλί καρφώνει την μπάλα και δίνει... αέρα πέντε πόντων στην Εφές

23:11

Ο Μίτσιτς το πήρε... πάνω του!

23:09

Μπαρτσελόνα - Αναντολού Εφές 58-65 (3η περίοδος)

23:07

Μπαρτσελόνα - Αναντολού Εφές 58-65 (29')

Ο Μίροτιτς είναι σε κακό βράδυ κι οι μοναδικοί που κρατούν την Μπαρτσελόνα στο ματς είναι οι Χίγκινς και Κούριτς.

22:51

Μπαρτσελόνα - Αναντολού Εφές 41-52 (23')

Ο Μίτσιτς έχει βρει τον καλό του εαυτό και δίνει λύσεις στην επίθεση της Εφές. Ο Σέρβος με... τετράποντο φέρνει την τουρκική ομάδα στο +11

22:32

Μπαρτσελόνα - Αναντολού Εφές 36-39 (Ημίχρονο)

22:19

Μπαρτσελόνα - Αναντολού Εφές 29-36 (18')

Ο Λάρκιν δεν είναι ο... γνωστός Λάρκιν, αλλά με τις διεισδύσεις του φθείρει τους παίκτες της Μπαρτσελόνα και προσφέρει πόντους από τη γραμμή των βολών. Ακόμα κι έτσι, όμως, η δουλειά γίνεται, καθώς η Εφές έχει πάρει το προβάδισμα.

22:13

Μπαρτσελόνα – Αναντολού Εφές 29-29 (16')

Οι δύο ομάδες είναι ιδιαίτερα νευρικές, κάτι που φαίνεται κι από το χαμηλό σκορ. Όλα δείχνουν... πιο δύσκολα σε σχέση με τους ημιτελικούς

22:05

Μπαρτσελόνα - Αναντολού Εφές 25-24 (13')

Ο Λάρκιν είναι εκτός αγώνα αλλά η Εφές με σερί 9-0 πλησίασε στο -3 (25-22). Η Μπαρτσελόνα έχει μείνει δίχως πόντο για τρία λεπτά.