Live Blog, Ελλάδα – Ουκρανία: Το ντέρμπι κορυφής της Εθνικής στο Eurobasket 2022

Εθνική ομάδα: Δείτε λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη του αγώνα της Ελλάδας με αντίπαλο την Ουκρανία στον Γ’ όμιλο του Eurobasket 2022.
1'

Μετά τις μεγάλες νίκες επί της Κροατίας και της Ιταλίας, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έκανε το χρέος της κόντρα στη Μεγάλη Βρετανία.

Στο σημερινό ντέρμπι κορυφής με αντίπαλο την Ουκρανία, η Εθνική έχει την ευκαιρία να «κλειδώσει» την πρώτη θέση του ομίλου στο Μιλάνο. Η αποστολή της, βέβαια, δεν θα είναι εύκολη, καθώς η εκπληκτική ομάδα του Άιναρς Μπαγκάτσκις νίκησε και την Ιταλία, κάνοντας με τη σειρά της το «3 στα 3».

Το συγκεκριμένο αποτέλεσμα έστειλε μαθηματικά, Ουκρανία και Ελλάδα στα νοκ άουτ του Βερολίνου, με τις δύο ομάδες να παλεύουν σήμερα (7/9) για την πρωτιά! Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ξεκουράστηκε στο ματς με τους Βρετανούς κι αναμένεται να τεθεί κανονικά στη διάθεση του Δημήτρη Ιτούδη, όπως ανέφερε κι ο ίδιος στις δηλώσεις του.

ΤΕΛΙΚΟ: Ελλάδα - Ουκρανία 99-79

Η Εθνική έκανε το "4 στα 4" στον Γ' όμιλο κι εξασφάλισε την πρώτη θέση, έχοντας απόλυτο πρωταγωνιστή τον ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ, Γιάννη Αντετοκούνμπο, ο οποίος έκανε νέο ρεκόρ καριέρας. Ο "Greek Freak" σημείωσε 41 πόντους

19:40

Ξανά ο Γιάννης! 88-70 και 39 πόντους ο "Greek Freak"

Τα στατιστικά της τρίτης περιόδου

ΕΛΛΑΔΑ: 20/31 δίποντα, 5/17 τρίποντα, 16/22 βολές, 29 ριμπάουντ (22+7), 16 ασίστ, 10 λάθη, 7 κλεψίματα.

ΟΥΚΡΑΝΙΑ: 18/33 δίποντα, 5/18 τρίποντα, 6/6 βολές, 23 ριμπάουντ (18+5), 10 ασίστ, 10 λάθη, 2 κλεψίματα, 2 τάπες.

19:26

Buzzer beater τρίποντο ο Καλάθης!!!

Το επιμέρους σκορ στο τρίτο δεκάλεπτο είναι 32-11 κι η Εθνική βρίσκεται πλέον στο +14 (71-57)