Μπάγερν Μονάχου – Παναθηναϊκός 81-78: Έχασε τη νίκη μέσα από τα χέρια του! - Δείτε τα highlights

Euroleague: Ο Παναθηναϊκός έχασε… δικό του παιχνίδι στο Μόναχο, με την Μπάγερν να παίρνει τη νίκη στο τελευταίο λεπτό με 81-78
2'

Το «τριφύλλι» έπαιξε πολύ καλό μπάσκετ για 39 λεπτά, αλλά στο φινάλε πήγαν όλα λάθος, με αποτέλεσμα να μην μπορέσει ούτε απόψε να πάρει το θετικό αποτέλεσμα.

Αυτή ήταν η πέμπτη συνεχόμενη ήττα για την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη, η οποία βρέθηκες στο +9 (70-61), έξι λεπτά πριν το φινάλε. Κάποιες λάθος αποφάσεις, όμως, επέτρεψαν στους γηπεδούχους να επιστρέψουν και τελικά να πετύχουν την ολική ανατροπή, σημειώνοντας μεγάλα τρίποντα.

Ο Οκάρο Ουάιτ, ο οποίος είχε 10/10 βολές στη διοργάνωση μέχρι εκείνο το σημείο, είχε 0/2, 46’’ πριν το φινάλε, με το σκορ στο 74-76, ενώ ο Ντάριλ Μέικον πήρε ένα βιαστικό τρίποντο στα 9’’ κι ενώ η Μπάγερν είχε περάσει μπροστά με 77-76.

Εν κατακλείδι, το «τριφύλλι» παρουσιάστηκε βελτιωμένο, άξιζε το «διπλό», το οποίο κρατούσε στα χέρια του, αλλά στο φινάλε «αυτοκτόνησε» και παραμένει στις δύο νίκες, μετά από 11 αγώνες.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Χιμένεθ, Ρότσα, Ρόσι
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-22, 37-44, 59-60, 81-78
ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ (Τρινκιέρι): Ουάιλερ-Μπαμπ 7 (1), Τόμας 15 (1), Ουόλντεν 8 (2), Χάντερ 7, Γιάραμαζ, Λούτσιτς 6 (2), Ομπστ 6 (2), Τζέντοβιτς, Ρούμπιτ 12, Χίλιαρντ 20 (4).
ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Πρίφτης): Πέρι 3, Μέικον 12 (1), Παπαγιάννης 7, Μποχωρίδης 3 (1), Παπαπέτρου 17 (2), Κασελάκης 5 (1), Ουάιτ 9 (1), Νέντοβιτς 7 (1), Έβανς 7, Σαντ-Ρος 8.

* Ένα απίστευτο περιστατικό έλαβε χώρα κατά τη διάρκεια των δηλώσεων που έκανε ο Ιωάννης Παπαπέτρου στο ματς του Παναθηναϊκού με την Μπάγερν στο Μόναχο.