Basket League: Ο σοβαρός Παναθηναϊκός έκανε εύκολα το 2-1 – Τα highlights των playoffs

Basket League: Ο Παναθηναϊκός έδειξε το πρόσωπο που έπρεπε στο Game 3, επικράτησε 94-82 της Λάρισας κι έκανε το 2-1 στην ημιτελική σειρά των playoffs.

Basket League
2'

Οι «πράσινοι», μετά την τραγική εμφάνιση στο προηγούμενο ματς, έδειξαν να «ξυπνούν» και με πρωτοστάτες τους Παπαγιάννη και Παπαπέτρου έκανε το δεύτερο βήμα προς τους τελικούς.

Το «τριφύλλι» έχει πλέον την ευκαιρία να «κλείσει» τη σειρά στο τέταρτο ματς, το οποίο θα διεξαχθεί την ερχόμενη Κυριακή (5/6) στη Λάρισα.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν αυτή τη φορά να είναι ανταγωνιστικοί μόνο για μιάμιση περίοδο, καθώς από εκεί και πέρα οι παίκτες του Γιώργου Βόβορα κυριάρχησαν και με «όπλο» την ασφυκτική άμυνα αύξησε τη διαφορά. Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Παναθηναϊκός τελείωσε το ματς με 7 τάπες!

Το ματς, πάντως, είχε αρκετή ένταση, με τον Νεμάνια Νέντοβιτς να αποβάλλεται τέσσερα λεπτά πριν το τέλος. Ο Σέρβος γκαρντ δέχθηκε τεχνική ποινή κι ενώ προηγουμένως είχε τιμωρηθεί με αντιαθλητικό φάουλ.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μάνος, Τσολάκος, Μαγκλογιάννης
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-17, 51-33, 77-53, 94-82
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Βόβορας): Σίβα, Παπαγιάννης 16 (10ρ.), Παπαπέτρου 25 (3), Γουάιτ 12, Νέντοβιτς 6, Μέικον 13, Μποχωρίδης 4, Κασελάκης 5, Χουγκάζ 4, Έβανς 6, Μαντζούκας 3.
ΛΑΡΙΣΑ (Τακιανός): Κρουμπάλι 7 (14ρ.), Καράμπελας 18, Μπέρζινς 10 (2), Μάριτς 2, Μούντι 17 (4), Χάντσον 16 (2), Τσαϊρέλης 2, Βησσαρίου, Σπυρόπουλος, Γκριν 5, Ζάρας 3 (1), Παπαντωνίου 2.

H KAE Παναθηναϊκός βράβευσε τους απόφοιτους της PAO BC Academy

Στο ημίχρονο του αγώνα, η ΚΑΕ Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ βράβευσε τους 11 αθλητές του εφηβικού τμήματος, γεννηθέντες το 2004, οι οποίοι αποφοιτούν από την PAO BC Academy. Ο λόγος για τους: Μανώλη Δήμου, Αναστάση Κουτσονικόλα, Συμεών Ευσταθίου, Παναγιώτη Ευαγγελίου, Θωμά Δημητρό, Γιάννο Αβδάλα, Δημήτρη Δεϊμέζη, Μιχαήλ Ντολγκάν, Βασίλη Κατσαφούρο και Σανέλ Μπάλα-Κάγιου. Ο Γενικός Διευθυντής της ΚΑΕ, Βασίλης Παρθενόπουλος απένειμε αναμνηστικά δώρα στους αθλητές για την πορεία τους και την προσφορά τους στην Ακαδημία.