Eurobasket U20: Παλικάρι η Εθνική Νέων Ανδρών, πήρε το χάλκινο μετάλλιο!

Eurobasket U20: Σε ματς για γερά νεύρα η Εθνική Νέων Ανδρών επικράτησε του Βελγίου 70-68 και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στην Γκντίνια της Πολωνίας.

3'

Πραγματικό ντέρμπι ο μικρός τελικός του Eurobasket U20 ανάμεσα στην Ελλάδα και το Βέλγιο, με την Εθνική Νέων Ανδρών να τα καταφέρνει με ψυχή στο τέλος και να κατακτά το χάλκινο μετάλλιο στην Γκντίνια της Πολωνίας. Η γαλανόλευκη επικράτησε 70-68, δείχνοντας ψυχραιμία και θέληση στις κρίσιμες στιγμές.

Ο Κωνσταντινίδης με 19 πόντους ήταν πρώτος σκόρερ της Ελλάδας, με τον Ζούγρη να προσθέτει 14. Ο Καρακώστας είχε 9, Παρασκευόπουλος και Μπουντούρης από 8. Για τους Βέλγους ο Μπράιντ Τζούνιορ με 19 και ο Μισιά-Ντιό με 17 ήταν οι κορυφαίοι.

Το παιχνίδι άρχισε με ανησυχία καθώς ο Σαμοντούροβ τραυματίστηκε στο γόνατο, όμως ευτυχώς δεν ήταν κάτι σοβαρό και επέστρεψε. Η Ελλάδα είχε τον έλεγχο στο πρώτο δεκάλεπτο και προηγήθηκε 21-15 σε αυτό το διάστημα. Οι Βέλγοι όμως έκαναν εξαιρετική δεύτερη περίοδο, η Εθνική μας δυσκολευόταν σημαντικά σε άμυνα κι επίθεση και με επιμέρους σκορ 25-10 οι αντίπαλοί μας πήγαν στην ανάπαυλα με υπέρ τους σκορ 40-31.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Ελλάδα επέστρεψε, έδειξε την ικανότητά της και μάζεψε τη διαφορά στο 50-46, στηριζόμενη κυρίως στην εξαιρετική της άμυνα. Στο 36’ το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα πήρε προβάδισμα 57-56. Το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι, έφτασε στην ισοπαλία στο 62-62. Μια βολή έδωσε στους Βέλγους προβάδισμα 63-62, για να ακολουθήσει τρίποντο του Καρακώστα για το 65-63 της Ελλάδας στο 1:21 πριν το τέλος. Οι Βέλγοι ισοφάρισαν αλλά στα 39’’ ήρθε νέο τρίποντο απ’ τον Κωνσταντινίδη για το 68-65! Ο Μισιά-Ντιό αστόχησε για τρεις και ο Κωνσταντινίδης με μία στις δύο βολές έκανε το 69-65 στα 10’’.

Οι Βέλγοι αστόχησαν σε τρίποντο, ο Μισιά-Ντιό πήρε το ριμπάουντ και κέρδισε βολές, ευστοχώντας για το 69-67. Ο Κωνσταντινίδης ξανά ήταν αυτός που πήγε στη γραμμή της φιλανθρωπίας, ευστοχώντας στη μία για το 70-67 στα 3,4 δεύτερα. Η Ελληνική ομάδα επέλεξε να κάνει φάουλ στο 1 δευτερόλεπτο. Ο Τέμερμαν ευστόχησε στην πρώτη και έχασε τη δεύτερη, με το ματς να τελειώνει στο 70-68 για την Εθνική μας!

Αυτό ήταν το 32ο μετάλλιο στην ιστορία του ελληνικού μπάσκετ. Οι Εθνικές μας μετρούν 10 χρυσά, 11 ασημένια και 11 χάλκινα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-21, 40-31, 48-42, 68-70

ΒΕΛΓΙΟ (Ζαν-Μαρκ Ζομέν): Φαν Άικ, Μόζεν 9 (1), Πολέ 3 (1), Τίμερμαν 10 (3), Νούι 1, Ρεντσέλντερς 5 (1), Μπράιαντ Τζούνιορ 19 (4), Τσιέντα-Μπαλότζι, Μπεσάνγκ, Γκριμονπρέζ 3, Μπάστιανσεν 1, Μίσια-Ντιο 17 (2).

ΕΛΛΑΔΑ (Κωνσταντίνος Παπαδόπουλος): Καρακώστας 9 (1), Πλώτας, Κωνσταντινίδης 19 (2), Καπετάκης 2, Παρασκευόπουλος 8 (2), Μπουντούρης 8 (2), Βασιλείου 2, Χιτικούδης 2, Σαμοντούροβ 6 (1), Καμπερίδης, Ιωάννου, Ζούγρης 14.