Ολυμπιακοί Αγώνες, Ελλάδα - Καναδάς 79-86: Έπεσε μαχόμενη στην πρεμιέρα

Ολυμπιακοί Αγώνες: Η Εθνική Ελλάδας πάλεψε στα… ίσια τον Καναδά, ωστόσο, δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει την επιστροφή της στο δεύτερο ημίχρονο και ηττήθηκε 86-79 στην πρεμιέρα του Α’ ομίλου.

Ελλάδα - Καναδάς
Πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε η εθνική ομάδα
Eurokinissi Sports
3'

Εξαιρετική ήταν η προσπάθεια που έκανε η Εθνική Ελλάδας στην πρώτη της αναμέτρηση στον Α’ όμιλο του μπασκετικού τουρνουά στους Ολυμπιακούς Αγώνες, όμως, δεν μπόρεσε να πάρει τη νίκη απέναντι στον Καναδά. Οι Αμερικάνοι θεωρούνται ένα από τα φαβορί για την κατάκτηση ενός μεταλλίου, πήραν προβάδισμα ακόμα και 16 πόντων, αλλά η εθνική ομάδα επέστρεψε, μείωσε στους 4 αλλά δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την επιστροφή της.

Πλέον, το αντιπροσωπευτικό μας «συγκρότημα» στρέφεται στην δεύτερη αγωνιστική, απέναντι στην Ισπανία, το μεσημέρι της Τρίτης (30/07) στις 12:00 όπου θα παλέψει για την πρώτη της νίκη στην επιστροφή της έπειτα από 16 χρόνια στο κορυφαίο αθλητικό ραντεβού του κόσμου. Οι «φούριας ρόχας» ηττήθηκαν εύκολα 92-80 από την Αυστραλία, που θα παίξει απέναντι στον Καναδά, λίγες ώρες αργότερα, στις 14:30.

Δυναμική εκκίνηση από Καναδά

Η ομάδα του Ζόρντι Φερνάντεθ μπήκε πιο δυνατά στο παρκέ και εκμεταλλευόμενη τις λάθος επιλογές στην ελληνική επίθεση κατάφερε να πάρει διψήφια διαφορά 19-6, ωστόσο, η Ελλάδα μπόρεσε να επιστρέψει, μείωσε 24-22, αλλά οι Καναδοί έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +4 (26-22).

Στη δεύτερη περίοδο το «συγκρότημα» του Βασίλη Σπανούλη έμεινε κοντά στο σκορ, όμως, στο 15’ οι Καναδοί έφτασαν στο +10 (25-15). Η εθνική ομάδα επέστρεψε και πάλι μείωσε στους 5 (39-34) ωστόσο, οι Αμερικάνοι κατάφεραν να φτάσουν και πάλι σε διψήφια διαφορά (48-38) στο τέλος του ημιχρόνου.

Κακό ήταν το ξεκίνημα για την Εθνική Ελλάδας και στην έναρξη του δεύτερου μέρους με την ομάδα του Ζόρντι Φερνάντεθ να ανεβάζει ακόμα περισσότερο τη διαφορά. Οι Γιάννης Αντετοκούνμπο και Νικ Καλάθης πρόσφεραν λύσεις, φτάνοντας στο -8 (58-50) στο 24’ αλλά και πάλι οι Καναδοί μπόρεσαν να ελέγχουν τον ρυθμό, ολοκληρώνοντας το δεκάλεπτο στο 68-60.

Η προσπάθεια της εθνικής ομάδας συνεχίστηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο, έφτασε σε απόσταση 4 πόντων (72-68), όμως, το τρίποντο του Ντορτ (75-68) στο 35’ έδωσε… ανάσα στους Καναδούς, με τον Γκίλτζεους - Αλεξάντερ να φτάνει τη διαφορά στους +10 (78-68). Στα τελευταία λεπτά η Εθνική Ελλάδας προσπάθησε να μειώσει, αλλά δεν μπόρεσε να βρει τις κατάλληλες λύσεις και ο Καναδάς πήρε τη νίκη 86-78.

Οι διαιτητές: Βάζκεζ, Μπατίστα, Λίστσκα

Τα δεκάλεπτα: 22-26, 38-48, 60-68, 79-86

Ελλάδα (Σπανούλης): Ουόκαπ 5, Λαρεντζάκης 3 (1), Τολιόπουλος 9 (1), Καλάθης 3 (1), Καλαϊτζάκης, Παπαγιάννης 3 (1), Παπανικολάου 17 (3), Αντετοκούνμπο 34, Μήτογλου 5 (1).

Καναδάς (Φερνάντεθ): Ντορτ 8 (2), Αλεξάντερ-Ουόκερ, Γκίλτζιους-Αλεξάντερ 21 (2), Μάρεϊ 8, Πάουελ 6, Λάιλς, Μπάρετ 23 (1), Ολίνικ 4, Νέμχαρντ 2, Μπρουκς 14 (3), Μπιρτς.