Ολυμπιακός-Περιστέρι 79-74: Πρόκριση οι «ερυθρόλευκοι», οι εντυπώσεις στο Περιστέρι

Στον τελικό του Super Cup η ομάδα του Πειραιά μετά τη νίκη με το ζόρι με 79-74 – Καθοριστικός ο Πετρούσεφ και τα σφυρίγματα στα κρίσιμα τελευταία λεπτά.

INTIME SPORTS
2'

Τα… χρειάστηκε ο Ολυμπιακός απέναντι στο Περιστέρι στον δεύτερο ημιτελικό του Super Cup της Ρόδου. Η ομάδα του Πειραιά επικράτησε τελικά με 79-74 στα τελευταία λεπτά, εκεί όπου οι Περιστεριώτες είχαν αποδεκατιστεί από τα πολλά φάουλ. Σημαντικό ρόλο έπαιξε ο Πετρούσεφ για να γυρίσει το ματς, αλλά και τα σφυρίγματα των διαιτητών που στα κρίσιμα σημεία ήταν υπέρ της ομάδας του Μπαρτζώκα.

Έτσι, στον τελικό του Super Cup θα έχουμε το πρώτο ντέρμπι αιωνίων στη σεζόν, σε μια περίοδο όμως που και οι δύο είναι ανέτοιμοι και με προβλήματα απουσιών. Ο μεγάλος αγώνας θα διεξαχθεί το βράδυ της Κυριακής (29/9 20:30).

Το Περιστέρι παρά την ήττα του κέρδισε τις εντυπώσεις. Κρατήθηκε στο ματς μέχρι το τέλος, παρά τα πολλά προβλήματα λόγω των φάουλ κυρίως. Βρέθηκε να χάνει 13 πόντους, αλλά επέστρεψε και πήρε προβάδισμα 8 πόντων με εκπληκτικό τρίτο δεκάλεπτο. Στην τελική ευθεία η διαφορά στις λύσεις των δύο ομάδων έκανε τη διαφορά, με τον Πετρούσεφ να «διαβάζει» σωστά το παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 41-34, 60-63, 79-74

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 5 (1/5 τρίποντα, 6 ασίστ), Ράιτ 7 (5 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Βεζένκοβ 20 (6/8 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Παπανικολάου 2, Φουρνιέ 7 (1), Γουίλιαμς-Γκος 6 (2/7 σουτ, 3 ασίστ), Βιλντόσα 4 (1/7 σουτ, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ντόρσεϊ 7 (1/6 τρίποντα), Πίτερς 3 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ), Πετρούσεβ 18 (7/8 δίποντα, 4/7 βολές, 9 ριμπάουντ)

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Λιμνιάτης): Κόφι 19 (6/8 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Πάπας 7 (1/6 τρίποντα), Πουλιανίτης 6 (2), Πάτον 11 (4/5 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ), Κάρμπερι 15 (1/6 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Ξανθόπουλος 2, Αβδάλας (0/6 σουτ), Έντι 12 (2/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Ζούγρης 3 (7 ριμπάουντ)