GBL: Επιστροφή στα… σαλόνια με νίκη για τον Πανιώνιο

Η ομάδα της Νέας Σμύρνης επικράτησε 67-65 του Κολοσσού με μεγάλη επιστροφή στο ματς και πήρε την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.

INTIME SPORTS
2'

Κάθε αρχή και δύσκολη κι αυτό φαινόταν να συμβαίνει με τον Πανιώνιο στο ξεκίνημα του αγώνα με τον Κολοσσό Ρόδου. Η ομάδα της Νέας Σμύρνης μετά την επιστροφή της στην Α1, τα βρήκε… σκούρα, αλλά έκανε ανατροπή στο σκορ και επικράτησε 67-65 παίρνοντας την πρώτη της νίκη από τη στιγμή που γύρισε στα «σαλόνια».

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι και μάλιστα οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν με +15 στο σκορ, λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Ο Πανιώνιος όμως επέστρεψε, έκανε εντυπωσιακά σερί στο παιχνίδι και πήρε τελικά το συναρπαστικό ματς με 67-65.

Οι «κυανέρυθροι» δεν είχαν και τον κόσμο τους καθώς το ματς ήταν κεκλεισμένων των θυρών, αλλά έδειξαν ψυχικά αποθέματα και πήραν τη νίκη.

Η αστοχία και για τις δύο ομάδες ήταν κυρίαρχη στο ματς που τελικά το ανέτρεψε ο Πανιώνιος κυρίως με την εμφάνισή του στο τελευταίο δεκάλεπτο. Ο Νόκο είχε 15 πόντους, ενώ ο Κένταλ Σμιθ ακολούθησε με 12 για τους νικητές.

Από την πλευρά του Κολοσσού, ο Ντανουσεβίτσιους είχε 19 πόντους, με τον Γκάουντλοκ να προσθέτει 16. Για την 2η αγωνιστική ο Κολοσσός παίζει στο Μαρούσι, ενώ ο Πανιώνιος πάει στο Περιστέρι.

Διαιτητές: Τσαρούχα, Αγραφιώτης, Μαγκλογιάννης

Τα δεκάλεπτα: 13-20, 25-37, 47-51, 67-65

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Άρης Λυκογιάννης): Σμιθ 12, Ντέιβις 8, Μπράουν 9, Κάναντι 4, Νόκο 15, Γούλριτζ 10, Μιλεντίγιεβιτς 1, Τσαλμπούρης 4, Κακλαμανάκης, Σαλούστρος 2, Δημητρακόπουλος, Γκίκας 2

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Γιώργος Σιγάλας): Γκάουντλοκ 16 (2), Σλαφτσάκης 2, Οκόρο 2, Πετρόπουλος 3, Περάντες 4, Ορτίθ 2, Κολοβέρος 7, Χατζηνικόλας 6, Κουρουπάκης 3, Γιακάι, Ντανουσεβίτσιους 19 (3), Νέλσον 1