Basket League: Πέρασε με άγχος από το Λαύριο ο Ολυμπιακός - Τα αποτελέσματα και η βαθμολογία

Basket League: Πρεμιέρα με το… δεξί αλλά και μπόλικο άγχος έκανε ο Ολυμπιακός, επικρατώντας 93-75 του Λαυρίου στα Μεσόγεια.

Λαύριο - Ολυμπιακός
Αγχώθηκε αλλά πέρασε από το Λαύριο ο Ολυμπιακός
EUROKINISSI
2'

Αρκετές δυσκολίες για περίπου τρία δεκάλεπτα αντιμετώπισε ο Ολυμπιακός στην πρώτη του υποχρέωση στο νέο πρωτάθλημα της Basket League, εκτός έδρας απέναντι στο Λαύριο. Οι γηπεδούχοι παρουσιάστηκαν ανταγωνιστικοί στο μεγαλύτερο μέρος, ωστόσο, οι «ερυθρόλευκοι» στο τελευταίο πεντάλεπτο μπόρεσαν να «κλειδώσουν» τη νίκη 93-75.

Το Λαύριο μπήκε πιο συγκεντρωμένο στο παιχνίδι. Η ομάδα του Κώστα Μέξα είχε πολυφωνία στην επίθεση και έφτασε στο +6 (22-16) στο 9’ ενώ έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +3 (22-19).

Αντίστοιχη ήταν η εικόνα και στη δεύτερη περίοδο, με τους «ερυθρόλευκους» να είναι ιδιαίτερα άστοχοι στην επίθεση. Πάντως, οι Πειραιώτες ισοφάρισαν 27-27 στο 14’ αλλά η ομάδα των Μεσογείων ανέκτησε άμεσα το προβάδισμα και πήγε με +3 (43-40) στα αποδυτήρια για το πρώτο ημίχρονο.

Το Λαύριο έφτασε στο +8 στο 22’ (48-40) με πέντε συνεχόμενους πόντους του Μουράτου, αλλά οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα ροκάνισαν τη διαφορά στον πόντο (53-52) στο 25’ με πρωταγωνιστή τον Σάσα Βεζένκοφ. Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο +5 (69-64) στο τέλος του δεκαλέπτου.

Οι Πειραιώτες συνέχισαν να είναι άστοχοι στην επίθεση, κάτι που έδωσε την ευκαιρία στην ομάδα του Κώστα Μέξα να μειώσει στο καλάθι (71-69) στο 34’ αλλά στην συνέχεια «βραχυκύκλωσε» στην επίθεση. Έτσι, ο Ολυμπιακός, με τους Πίτερς και Βιλντόζα άνοιξε τη διαφορά στους +12 (83-71) στο 38’ βάζοντας τις βάσεις για τη νίκη (93-75).