Euroleague: Πρώτη νίκη του Ολυμπιακού σε… κακοποίηση του μπάσκετ

Euroleague: Κακό παιχνίδι στο ΣΕΦ με τις δύο ομάδες να «σπάνε» τα καλάθια και ο Ολυμπιακός επικράτησε 74-68 της Ζαλγκίρις Κάουνας σε ματς που έγινε ντέρμπι στο τέλος.

INTIME SPORTS
3'

Η 2η αγωνιστική της Euroleague έφερε την πρώτη νίκη για τον Ολυμπιακό σε ματς που ήταν must win. Στο ΣΕΦ οι «ερυθρόλευκοι» είχαν την τύχη να βρουν απέναντί τους μια απίστευτα άστοχη Ζαλγκίρις, αλλά και οι ίδιοι είχαν αρκετά θέματα στην επίθεσή τους. Τέλος καλό για την ελληνική ομάδα όμως, καθώς επικράτησε με 74-68, παρότι το ματς που έμοιαζε με περίπατο έγινε ντέρμπι στο τέλος του με τους Λιθουανούς να μειώνουν στους 2 πόντους 1,5 λεπτό πριν το τέλος!

Είναι χαρακτηριστικό πως οι «ερυθρόλευκοι» σούταραν 43 βολές (έναντι 25 της Ζαλγκίρις). Οι Λιθουανοί είχαν στο ματς 40% δίποντο και 23% τρίποντο. Κάπως έτσι ήρθε το τελικό αποτέλεσμα σε βραδιά που νικητές και ηττημένοι θα θέλουν να ξεχάσουν γρήγορα.

Ο Βεζένκοφ με 17 πόντους και ο Φουρνιέ με 15 ήταν οι κορυφαίοι των «ερυθρόλευκων» που έχουν πλέον ρεκόρ 1-1. Ο Γκος με 9, ο Πετρούσεφ με 8 και ο Παπανικολάου με 7 ακολούθησαν. Όσο για τους ηττημένους που είναι κι αυτοί στο 1-1, ο Σιρβίντις με 17 έμοιαζε να παλεύει μόνος του. Ακολούθησε ο Φρανσίσκο με 13.

Το ματς άρχισε με τον Ολυμπιακό να παίρνει διαφορά διψήφια από νωρίς. Η τρομακτικά άστοχοι Λιθουανοί έβαλαν μόλις 6 πόντους στο δεκάλεπτο, χωρίς να σουτάρουν βολή (21-6 στο 10’).

Η απόσταση μεγάλωσε και έφτασε κοντά στους 20 πόντους διαφορά, αλλά ο Ολυμπιακός δεν είχε ρυθμό και δεν μπόρεσε έστω να κάνει ένα ξέσπασμα που θα «τελείωνε» οριστικά το ματς, απέναντι σε μια υπερβολικά κακή και άστοχη Ζαλγκίρις. Πέρα από τη δεδομένη ποιοτική διαφορά των δύο αντιπάλων. Το ημίχρονο λοιπόν έληξε στο 35-24.

Το τέμπο του ματς δεν άλλαξε, ο Ολυμπιακός ήταν μπροστά με 52-43 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Στο τέταρτο οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τον εαυτό τους σε κάποια σημεία της αναμέτρησης και μείωσαν στο 37’ σε 65-61. Ο Ολυμπιακός έφτασε στο 67-62, όμως ένα τρίποντο του Φρανσίσκο έκανε το 67-65 λίγο πριν το τελευταίο λεπτό. Ένα καλάθι του Βεζένκοφ και μια βολή του Παπανικολάου έκαναν το 70-65 στο 1’ πριν το τέλος. Ο Φρανσίσκο με 1/2 μείωσε σε 70-66, με τον Γκιεντράιτις να αστοχεί σε τρίποντο και ο Βεζένκοφ με βολές «κλείδωσε» το ματς κάνοντας το 72-66. Ο ίδιος παίκτης έκανε φάουλ στον Φρανσίσκο που μείωσε σε 72-68 με 2/2. Εκ νέου φάουλ στον Βεζένκοφ και ο ψύχραιμος άσος του ΟΣΦΠ έκανε το 74-68, που ήταν και το τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 21-6, 35-24, 52-43, 74-68.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 2, Γουίλιαμς-Γκος 9, Ράιτ 2, Βιλντόσα 5 (1), Φαλ 2, Βεζένκοβ 17, Παπανικολάου 7 (2), Ντόρσεϊ 2, Πίτερς 5, Πετρούσεβ 8, ΜακΚίσικ, Φουρνιέ 15 (1).

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ (Αντρέα Τρινκιέρι): Γουάλας 2, Φρανσίσκο 13 (2), Λεκάβιτσους 3 (1), Μπραζντέικις 5, Γκιεντράιτις 9 (1), Μπιρούτις 4, Σμάιλαγκιτς 7 (1), Μίτσελ, Ντάνστον 3, Μπουτκέβιτσους 1, Σιρβίντις 17 (3), Ουλάνοβας 3.