US Open: Πρόκριση με ανατροπή για τον Στέφανο Τσιτσιπά, 3-2 σετ τον Μάρεϊ

Σε έναν φοβερό αγώνα που διήρκησε 4 ώρες και 48 λεπτά, ο Στέφανος Τσιτσιπάς κατάφερε να πάρει την πρόκριση στον 2ο γύρο του US Open
AP Photo/Seth Wenig

Απίθανο ματς στο Arthur Ashe, με τον Στέφανο Τσιτσιπά να βρίσκεται πίσω κόντρα στο άλλοτε Νο1 της παγκόσμιας κατάταξης, Άντι Μάρεϊ, όμως κατάφερε να πάρει τη νίκη με 3-2 σετ (2-6, 7-6(7), 3-6, 6-3, 6-4).

Ο αγώνας είχε διάρκεια 4 ώρες και 48 λεπτά, με τον Μάρεϊ να προηγείται με 2-1 σετ, όμως ο 23χρονος Έλληνας πρωταθλητής βρήκε το κουράγιο και γύρισε τον αγώνα, παίρνοντας παράλληλα και την πρόκριση στον 2ο γύρο του US Open.

Στη επόμενη φάση ο «Tsitsifast» θα αντιμετωπίσει τον Αντριάν Μαναρινό, ο οποίος με τη σειρά του έκανε την ανατροπή απέναντι στον συμπατριώτη του, Πιέρ Ιγ Ερμπέρ (3-2 σετ).