Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα στίβου: Χρυσό στο βάδην για την Αντιγόνη Ντρισμπιώτη
Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα στίβου: Η Αντιγόνη Ντρισμπιώτη κατέκτησε το πρώτο χρυσό μετάλλιο της Ελλάδας στη διοργάνωση του Μονάχου
![Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα στίβου: Χρυσό στο βάδην για την Αντιγόνη Ντρισμπιώτη](https://img.bbmd.gr/img/1260/max/82/2022/08/16/ntrismpioti-vadin.jpg?t=XJaTzW0l9MH2qsgdEUITsg)
Την πρώτη θέση στα 35χλμ. βάδην και το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε το μεσημέρι της Τρίτης (16/08) η Αντιγόνη Ντρισμπιώτη στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Στίβου που διεξάγεται στο Μόναχο.
Επιβεβαιώνοντας ότι ήταν ένα από τα φαβορί του αγώνα η Ντρισμπιώτη έκοψε το νήμα του τερματισμού σε 2:46:58.
Η μεγάλη αλλαγή στον αγώνα έγινε για την Ντρισμπιώτη μετά το 29ο χλμ. καθώς και ενώ μέχρι εκείνο το σημείο ήταν στις πρώτες θέσεις του αγώνα, η 38χρονη πρωταθλήτρια Ευρώπης άλλαξε ρυθμό και ξέφυγε από τις συναθλήτριές της.
Τη δεύτερη θέση κατέκτησε η Ρακέλ Γκονσάλες από την Ισπανία και την τρίτη και η Βικτόρια Μαντάραζ από την Ουγγαρία.
Υπενθυμίζεται ότι σήμερα το βράδυ η Ελλάδα είναι πολύ πιθανό να πανηγυρίσει το δεύτερο μετάλλιό της στη διοργάνωση καθώς αγωνίζεται ο Μίλτος Τεντόγλου στον τελικό του άλματος εις μήκος των ανδρών.
Trending
![Κρήτη: Οι παππούδες απαντούν στις viral γιαγιάδες με μπροστάρη τον… Μαμαλάκη – Δείτε βίντεο](https://img.bbmd.gr/img/500/max/90/2024/07/17/a057f140-mamalakis.jpg?t=otcUaoK-FHEaoUYt6lu_QA)