Στέφανος Τσιτσιπάς: Έστειλε την Ελλάδα στο World Group I του Davis Cup
Στέφανος Τσιτσιπάς: Ο Έλληνας πρωταθλητής επικράτησε 2-0 σετ (7-6(1), 6-1) του Αντρές Αντράντε, έκανε το 3-1 κόντρα στον Ισημερινό κι οδήγησε την Ελλάδα στη μεγάλη κατηγορία του Davis Cup, για πρώτη φορά μετά από 19 χρόνια!
![Στέφανος Τσιτσιπάς Davis Cup](https://img.bbmd.gr/img/1260/max/82/2023/02/05/stefanos-tsitsipas.jpg?t=aeRxZ-sd-QHG4nz9M3R2tg)
Σπουδαία επιτυχία για το ελληνικό τένις, το οποίο θα βρεθεί στην κορυφαία κατηγορία και θα διεκδικήσει την πρόκριση στην τελική φάση του... Μουντιάλ του αθλήματος
Η εθνική ομάδα με ηγέτη τον Στέφανο Τσιτσιπά επικράτησε με 3-1 νίκες του Ισημερινού και πανηγύρισε σε ένα κατάμεστο ΟΑΚΑ τη μεγάλη άνοδο στο World Group I του Davis Cup.
Σε μια ημέρα με πολύ άσχημες καιρικές συνθήκες, οι φίλαθλοι έδωσαν το «παρών» στο κλειστό των Ολυμπιακών Εγκαταστάσεων και με τη «ζεστή» ατμόσφαιρα που δημιούργησαν βοήθησαν ώστε η Ελλάδα να πετύχει τον μεγάλο στόχο της.
Είναι χαρακτηριστικό ότι η Ελληνική Φίλαθλη Ομοσπονδία Αντισφαίριση ανακοίνωσε sold out, καθώς εξαντλήθηκαν και τα 12.937 εισιτήρια που τέθηκαν στην κυκλοφορία.
Η Εθνική «κουβαλούσε» το 2-0 από την πρώτη ημέρα κι ήθελε άλλη μια νίκη για πάρει την άνοδο. Στο διπλό, Πέτρος Τσιτσιπάς και Αλέξανδρος Σκορίλας έδωσαν μεγάλη μάχη, αλλά τελικά «λύγισαν» στα δύο σετ (7-6(4), 6-4) από τους Γκονζάλο Εσκομπάρ και Ντιέγκο Ιντάλγκο.
Κάπως έτσι η πρόκριση κρίθηκε στον αγώνα του Στέφανου Τσιτσιπά, ο οποίος, όπως και το Σάββατο (4/2), επιβεβαίωσε τα προγνωστικά κι επικράτησε 2-0 σετ του Αντρές Αντράντε.
Ο τενίστας από τον Ισημερινό έβαλε δύσκολα στον Έλληνα πρωταθλητή στο πρώτο σετ, αλλά στο φινάλε «μίλησε» η εμπειρία. Ο Στέφανος έκανε το 1-0 στο tie-break, το οποίο πήρε με 7-1, ενώ με τη φόρα που απέκτησε επικράτησε 6-1 στο δεύτερο σετ.
Σχετικές ειδήσεις
Trending
![Οι επιστήμονες κατάφεραν να φτάσουν στον πάτο της Ερυθράς Θάλασσας - Ανακάλυψαν κάτι ανατριχιαστικό](https://img.bbmd.gr/img/500/max/90/2024/07/20/9cf6f4e1-red.jpg?t=F4G_rhkfenTzAflUKlQIdA)