Ορκίστηκαν έφεδροι αξιωματικοί Τεντόγλου, Πετρούνιας και οι υπόλοιποι Ολυμπιονίκες του Τόκιο (vid)
Έφεδροι αξιωματικοί του στρατού ορκίστηκαν οι Μίλτος Τεντόγλου, Λευτέρης Πετρούνιας, Στέφανος Ντούσκος, Παύλος Καγιαλής, Σοφία Παπαδοπούλου και η Εθνική πόλο ανδρών.
![Ορκίστηκαν έφεδροι αξιωματικοί Τεντόγλου, Πετρούνιας και οι υπόλοιποι Ολυμπιονίκες του Τόκιο (vid)](https://img.bbmd.gr/img/1260/max/82/2024/02/20/tentoglou-orkomosia.jpg?t=KfP9npjT4m_EHdducOQhLw)
Υπό το βλέμμα του υπουργού Εθνικής Άμυνας, Νίκου Δένδια και του αναπληρωτή υπουργού Αθλητισμού, Γιάννη Βρούτση, τελέστηκε στη Λέσχη Αξιωματικών Ενόπλων Δυνάμεων (ΛΑΕΔ) η ορκωμοσία των εν ενεργεία Ολυμπιονικών ως έφεδροι αξιωματικοί.
Ανάμεσα στα τιμώμενα πρόσωπα ήταν ο Μίλτος Τεντόγλου, ο οποίος επέλεξε το ναυτικό, ο Λευτέρης Πετρούνιας που επέλεξε τον στρατό ξηράς, ο Στέφανος Ντούσκος, ο Παύλος Κάγιαλης, η Σοφία Παπαδοπούλου και η Εθνική πόλο ανδρών, με τον αρχηγό της, Γιάννη Φουντούλη, να επιλέγει την αεροπορία.
Δείτε φωτογραφίες από την ορκωμοσία:
![](https://img.bbmd.gr/img/820/820/90/2024/02/20/1718226836323-997106044-orkomosia1.jpg?t=fgmD7Mr5eWirEUhTNVIQMg)
![](https://img.bbmd.gr/img/820/820/90/2024/02/20/orkomosia2.jpg?t=GJVEQIv4kCW_lU8qPQNHig)
![](https://img.bbmd.gr/img/820/820/90/2024/02/20/orkomosia3.jpg?t=MNVVazhNBRERGqEsuOm5fw)
![](https://img.bbmd.gr/img/820/820/90/2024/02/20/orkomosia6.jpg?t=e2p2cR-djlSOnTES_8cMrA)
![](https://img.bbmd.gr/img/820/820/90/2024/02/20/orkomosia4.jpg?t=2QmTcgc-WIpzhzzFMldnGw)
![](https://img.bbmd.gr/img/820/820/90/2024/02/20/orkomosia5.jpg?t=DltGr0fyIhz9ugasxcs3TA)
Θυμίζουμε ότι ο Στέφανος Ντούσκος κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στην κωπηλασία στο σκιφ στους Ολυμπιακούς αγώνες του Τόκιο. Χρυσός Ολυμπιονίκης αναδείχθηκε και ο Μίλτος Τεντόγλου στο μήκος.
Η Εθνική ομάδα πόλο ανέβηκε στο δεύτερο σκαλί του βάθρου στους Ολυμπιακούς του Τόκιο.
Ο Λευτέρης Πετρούνιας κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο Τόκιο. Ο αθλητής των κρίκων είχε ανέβει στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο.
Η ιστιοπλόος Σοφία Παπαδοπούλου κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στους Ολυμπιακούς του Πεκίνο το 2008 στην Ολυμπιακή κλάση Yngling μαζί με τη Σοφία Μπεκατώρου και τη Βιργινία Κραβαριώτη.
Ο Παναγιώτης Μάντης και ο Παύλος Καγιαλής κατέκτησαν το χάλκινο μετάλλιο στην Ολυμπιακή κλάση 470 στου Ρίο το 2016.
Σχετικές ειδήσεις
Trending
![Αμαζόνιος: Φυλή που δεν είχε έρθει ποτέ σε επαφή με τον πολιτισμό, βγαίνει από την περιοχή της](https://img.bbmd.gr/img/500/max/90/2024/07/17/bb609bdb-Mashco-Piro.jpg?t=MMvA-DUjB7KrHc6Yxr_RVQ)
![Συναγερμός στη Γαλλία: Αυτοκίνητο παρέσυρε θαμώνες εστιατορίου στο Παρίσι – Αρκετοί τραυματίες](https://img.bbmd.gr/img/500/max/90/2024/07/17/452ea167-gallia.jpg?t=vZdJ0j0QH23kE0lUiWP4Kg)