Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Στίβου: Στα ημιτελικά των 200μ. ο Γκαραγκάνης - Οι επιδόσεις των Ελλήνων

Ο Σωτήρης Γκαραγκάνης πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά των 200 μέτρων - Οι επιδόσεις των Ελλήνων στο πρωινό πρόγραμμα.

3'

Ο Σωτήρης Γκαραγκάνης πέτυχε τον πρώτο του στόχο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Στίβου, καθώς με χρόνο 20.91 τερμάτισε 10ος στα 200μ. και προκρίθηκε στα ημιτελικά.

Αντίθετα, ο Γιάννης Καριοφύλλης που τερμάτισε 5ος στη σειρά του με επίδοση 21.00, έμεινε εκτός.

Ο Δημήτρης Τσιάμης και ο Ανδρέας Πανταζής ολοκλήρωσαν την παρουσία τους στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Ρώμης, χωρίς να καταφέρουν να εξασφαλίσουν θέση στον τελικό του τριπλούν.

Ο Τσιάμης κατέλαβε συνολικά την 15η θέση με 16,33 μ. ενώ στην πρώτη και στην Τρίτη του προσπάθεια είχε 16,32 μ.

Ο Πανταζής έκανε ένα έγκυρο άλμα στα 15,36 μ. και μετά είχε δύο άκυρες προσπάθειες κι έκλεισε τον αγώνα του στην 27η θέση.

Η Σταματία Σκαρβέλη δεν κατάφερε να προκριθεί στον τελικό της σφυροβολίας και με βολή στα 67.10μ. αποκλείστηκε στον προκριματικό.

Η πρώτη βολή της Ελληνίδας αθλήτριας ήταν στα 66.06μ., η δεύτερη στα 65.93μ. και η τρίτη που ήταν κι η καλύτερη στα 67.10μ., με την παρουσία της στη διοργάνωση να ολοκληρώνεται πρόωρα, καταλαμβάνοντας την 19η θέση στο γκρουπ της.

Η Παναγιώτα Βλαχάκη κατετάγη στην 66η θέση του ημιμαραθώνιου των γυναικών στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Ρώμης. Η ελληνίδα με χρόνο 1:21:56 ήταν η τελευταία από τις αθλήτριες που τερμάτισαν, ενώ τρεις εγκατέλειψαν.

Πρωταθλήτρια Ευρώπης αναδείχθηκε Κάρολιν Γκρόβνταλ (Νορβηγία) με χρόνο 1:08:09 καταρρίπτοντας το ρεκόρ αγώνων της Σάρα Μορέιρα (Πορτογαλία) που είχε 1:10:19 από το 2016 στο Άμστερνταμ. Η Κενυάτισσα Τσελίμο Μέλι που τρέχει για τη Ρουμανία ανέβηκε στο δεύτερο σκαλοπάτι του βάθρου με 1:08:55, ενώ τρίτη ήταν Κάλι Χόγκερ Θάκερι (Μ. Βρετανία) με 1:09:25.

O Παναγιώτης Καραΐσκος κατετάγη στην 56η θέση στον ημιμαραθώνιο του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος της Ρώμης.

Ο αθλητής του Ηρακλή και πρωταθλητής Ελλάδας, ολοκλήρωσε σε 1:08:52 καταλαμβάνοντας την 56 θέση μεταξύ των 57 που ολοκλήρωσαν τον αγώνα, ενώ επτά εγκατέλειψαν.

Ο Ιταλός Γιεμανεμπέρχαν Κρίπα αναδείχθηκε πρωταθλητής Ευρώπης, νικώντας τον συμπατριώτη του Πιέτρο Ρίβα και τον Γερμανό Αμανάλ Πέτρος στο τέλος των 21.0975 χιλιομέτρων που διανύθηκαν στους δρόμους της ιταλικής πρωτεύουσας.

Εκτός τελικού στο άλμα εις ύψος, έμεινε και ο Αντώνης Μέρλος, ο οποίος πέρασε τα 2.17μ., αλλά απέτυχε τρεις φορές στα 2.21μ. που έδιναν την πρόκριση.

Η Δήμητρα Γναφάκη με τη σειρά της έκανε νέο φετινό ρεκόρ με 56:62 στα 400μ. με εμπόδια, αλλά έμεινε εκτός συνέχειας.

Ο Δημήτρης Λεβαντίνος ήταν 6ος στην πρώτη-από τις τρεις- προκριματική σειρά στα 400μ. με εμπόδια με χρόνο 51.13 και κατετάγη 18ος στη συνολική κατάταξη.