ΑΕΚ - Ολυμπιακός: «Κιτρινόμαυρη» αντίδραση και ισοφάριση - Σε Game 5 κρίνεται ο τίτλος στο χάντμπολ

ΑΕΚ - Ολυμπιακός: Στα ίσια (2-2) έφερε τη σειρά των τελικών στην Handball Premier η Ένωση επικρατώντας 28-23 των «ερυθρόλευκων». Πλέον, ο τίτλος θα κριθεί στο Game 5 την Κυριακή (16/06).

Eurokinissi
2'

Η ΑΕΚ παρουσιάστηκε στον 4ο τελικό χωρίς τους Γιόνσον και Μαντάλινιτς που προέρχονται από τραυματισμούς, ωστόσο, έδειξε πως ήθελε περισσότερο τη νίκη, ούτως ώστε να παραμείνει στο… κυνήγι του τίτλου και όλα πλέον θα ξεκαθαρίσουν στο πέμπτο ματς της σειράς, το απόγευμα της Κυριακής (16/06) στην έδρα του Ολυμπιακού.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να βρίσκονται στο σκορ, μέχρι το 12’ που οι «ερυθρόλευκοι» πήραν προβάδισμα 4 γκολ (9-5). Όμως, οι «κιτρινόμαυροι» κατάφεραν να ροκανίσουν τη διαφορά, ισοφάρισαν 13-13 στο 23’ και πήρε προβάδισμα 17-15 στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου.

Ο Ολυμπιακός μείωσε στο γκολ (24-23) στο 52’ αλλά ένα τέρμα του Λέμος και ένα πέναλτι του Μίλερ, έφεραν την ΑΕΚ στο +3 (26-23) περίπου πέντε λεπτά πριν το τέλος. Μάλιστα, στο 57’ ο Σαλέμ ανέβασε τη διαφορά στο +4 (27-23) και ουσιαστικά «κλείδωσε» τη νίκη για την Ένωση.

O 5ος και τελευταίος τελικός θα διεξαχθεί την Κυριακή (16/06) και ώρα 19:30 στο ΚΓ Ηλιούπολης.

ΑΕΚ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 28-23

Τα πεντάλεπτα: 3-3, 5-7, 6-9, 10-12, 14-13, 15-15 (ημχ), 18-16, 20-17, 21-19, 24-21, 26-23, 28-23

ΑΕΚ (Μπουζόν): Αραμπατζής 2, Τίκ 3, Μάλλιος 1, Τέπερ, Ηλιόπουλος, Τόμε 1, Παπαδιονυσίου, Λιάπης 5, Άρσιτς, Μπελασέν 1, Σόκολιτς, Μίλερ 4, Λέμος 4, Κεδέρης 3, Σαλέμ 4.

Ολυμπιακός (Μπάμπιτς): Κοτανίδης, Τζηράς 3, Καραμπουρνιώτης, Παπαβασίλης 3, Τζίμπουλας 1, Παπαντωνόπουλος, Κανδύλας 1, Σλίσκοβιτς 2, Δομπρής, Τσιγαρίδας, Πασσιάς 4, Μοντόρο, Σλαβούλιτσα, Κάβτσιτς 2, Μιχαηλίδης 2, Σάββας 5.

Διαιτητές: Μπέτμαν - Τζαφερόπουλος, Δίλεπτα: 3-5, Πέναλτι: 4/5-3/3