Wimbledon: Προκρίθηκε στον τρίτο γύρο η Μαρία Σάκκαρη
Η Αράντσα Ρους δεν αποδείχθηκε υψηλό εμπόδιο για την Μαρία Σάκκαρη, με την Ελληνίδα τενίστρια να προκρίνεται με 2-0 σετ – Επόμενη αντίπαλος η Έμα Ραντουκάνου.
![Wimbledon: Προκρίθηκε στον τρίτο γύρο η Μαρία Σάκκαρη](https://img.bbmd.gr/img/1260/max/82/2024/07/03/8ac0f171-28931592.jpg?t=0k4wVnEl4Q1fKGjVkkIu8A)
Χωρίς να πτοηθεί από τις καιρικές συνθήκες, η Μαρία Σάκκαρη επικράτησε 2-0 σετ της Αράντσα Ρους και προκρίθηκε στον τρίτο γύρο του Wimbledon. Ο αγώνας καθυστέρησε λόγω ισχυρής βροχόπτωσης, ενώ υπήρξε και προσωρινή διακοπή για τον ίδιο λόγο.
Η Ελληνίδα τενίστρια απέδειξε κόντρα στην Ολλανδή πως είναι σε καλή κατάσταση. Έχοντας βλέψεις για να προχωρήσει στο Grand Slam της Αγγλίας. Αυτή μάλιστα ήταν η 6η νίκη σε ισάριθμα ματς με αντίπαλο τη Ρους. Το πρώτο σετ κατακτήθηκε με 7-5, ενώ το δεύτερο ήρθε πιο εύκολα με 6-3.
Επόμενη αντίπαλος για την 28χρονη πρωταθλήτριά της, η Έμα Ραντουκάνου. Πλέον το δέλεαρ είναι μεγάλο για την Σάκκαρη, καθώς αν νικήσει για πρώτη φορά θα περάσει στα προημιτελικά.