Τένις: Εκτός τελικού του Gstaad Open ο Στέφανος Τσιτσιπάς

Τένις: Ηττήθηκε 2-0 σετ ο Στέφανος Τσιτσιπάς απ’ τον Ματέο Μπερετίνι στον ημιτελικά του Ελβετικού Open και στρέφει την προσοχή του στους Ολυμπιακούς Αγώνες.

1'

Δεν κατάφερε να περάσει στον τελικό του Gstaad Open, ο Στέφανος Τσιτσιπάς. Ο Έλληνας τενίστας έχασε από τον Ματέο Μπερετίνι 2-0 σετ, σε μια αναμέτρηση που ήταν αμφίρροπη. 7-6 (8-6), 7-5 τα σετ για τον Ιταλό, που άφησε εκτός τελικού τον Τσιτσιπά.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι, αλλά στις λεπτομέρειες ο αντίπαλος του Έλληνα τενίστα ήταν πιο συγκεντρωμένος και ψύχραιμος. Έτσι κατάφερε να πάρει τη νίκη. Το Νο.82 της παγκόσμιας κατάταξης θα διεκδικήσει το Ελβετικό τουρνουά, ενώ ο Στέφανος Τσιτσιπάς στρέφει την προσοχή του στους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Εκεί, άλλωστε, ο Έλληνας τενίστας θα μετάσχει στο μονό, στο διπλό με τον αδερφό του Πέτρο και στο μεικτό με τη Μαρία Σάκκαρη.