Ολυμπιακοί Αγώνες: Πρόβλημα ασφαλείας στο πρώτο event - Οπαδοί από Μαρόκο μπούκαραν στο γήπεδο

Ολυμπιακοί Αγώνες: Με σημαντικό πρόβλημα ασφαλείας ξεκίνησε το μεγαλύτερο αθλητικό γεγονός στον κόσμο, καθώς σημειώθηκαν επεισόδια στο ματς Αργεντινή-Μαρόκο για το ποδοσφαιρικό τουρνουά.

Επεισόδια, Αργεντινή - Μαρόκο
Από επεισόδια στιγματίστηκε το ματς της Αργεντινής με το Μαρόκο στους Ολυμπιακούς Αγώνες
AP Photo/Silvia Izquierdo
1'

Με επεισόδια και εισβολή στον αγωνιστικό χώρο ξεκίνησαν οι 33οι Ολυμπιακοί Αγώνες στο πρώτο event. Το μεσημέρι της Τετάρτης (24/07) το «Ζοφρουά-Γκισάρ» στο Σεντ Ετιέν φιλοξένησε την αναμέτρηση Αργεντινή - Μαρόκο, με την οποία ξεκίνησε το ποδοσφαιρικό τουρνουά.

Το Μαρόκο είχε προηγηθεί 2-0 με τα δύο τέρματα του Σουφιάν Ραχίμι (45+2’ και 51’ πέν.), ωστόσο, η «αλμπισελέστε» μείωσε στο 68’ με τον Χουλιάνο Σιμεόνε και στο 16ο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Κριστιάν Μεντίνα ισοφάρισε 2-2.

Όμως, αμέσως μετά το τέρμα του Αργεντίνου, το οποίο δεν είχε ξεκαθαρίσει αν μετρούσε κανονικά ή υπήρχε κάποια παράβαση, οπαδοί από το Μαρόκο που ήταν στις εξέδρες πέταξαν κροτίδες και εισέβαλαν στον αγωνιστικό χώρο, με αποτέλεσμα, οι ομάδες και οι διαιτητές να φύγουν εσπευσμένα για τα αποδυτήρια.