Formula 1: Απίθανος Ράσελ στο Βέλγιο και θριαμβευτικό 1-2 από τη Mercedes

Με τρομερή στρατηγική από τη Mercedes, ο Τζορτζ Ράσελ είδε πρώτος την καρό σημαία στο Γκραν Πρι του Σπα, κρατώντας πίσω του τον Λιούις Χάμιλτον στους τελευταίους τρεις συναρπαστικούς γύρους.

EPA/OLIVIER MATTHYS
1'

Επιτέλους, η Formula 1 είναι και πάλι συναρπαστική!

Η κυριαρχία της Red Bull και του Μαξ Φερστάπεν έχει πλέον τελειώσει για τα καλά, με τις McLaren και Mercedes να έχουν επανέλθει δριμύτερες και να δείχνουν πως μπορούν να κερδίσουν αγώνες.

Αυτή τη φορά, στο Γκραν Πρι του Βελγίου, στο Σπα, ήταν η σειρά της Mercedes να κυριαρχήσει.

Με τον Λιούις Χάμιλτον να κάνει εξαιρετική εκκίνηση και τον Τζορτζ Ράσελ να ακολουθεί μια εξαιρετική στρατηγική, κάνοντας το μοναδικό του πιτ στοπ στον 10ο γύρο, οι πιλότοι της Mercedes ήταν αυτοί που διεκδίκησαν τη νίκη.

Την πήρε τελικά ο 26χρονος Βρετανός, καθώς στους τελευταίους τρεις γύρους κράτησε με νύχια και με δόντια πίσω του, τον 7 φορές παγκόσμιο πρωταθλητή της Formula 1.

Την τριάδα του βάθρου συμπλήρωσε ο Όσκαρ Πιάστρι με McLaren.