Ολυμπιακοί Αγώνες 2024: Αποκλεισμός για τα αδέρφια Τσιτσιπά στο διπλό του τένις

Πέτρος και Στέφανος Τσιτσιπάς ηττήθηκαν με 2-1 σετ (6-3, 3-6, 10-12) από τους Πορτογάλους Μπόρζες και Καμπράλ και αποκλείστηκαν από τη συνέχεια του διπλού στους Ολυμπιακούς Αγώνες 2024.

1'

Παρότι προηγήθηκε με 1-0 στα σετ το ελληνικό δίδυμο δεν κατάφερε να φτάσει στη νίκη και την πρόκριση.

Οι Πορτογάλοι αντέδρασαν στο δεύτερο σετ, έκαναν break στο καθοριστικό 8ο game και στη συνέχεια κρατώντας το σερβίς τους, ισοφάρισαν σε 1-1 και έστειλαν το ματς στο super tie-break.

Εκεί οι Μπόρζες και Καμπράλ κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα και παρότι οι Στέφανος και Πέτρος Τσιτσιπάς μπόρεσαν να «σβήσουν» τριπλό match point των αντιπάλων τους, τελικά υπέκυψαν με 10-12 και αποκλείστηκαν από τη συνέχεια του διπλού των Ανδρών στους Ολυμπιακούς Αγώνες 2024.