Ολυμπιακοί Αγώνες 2024: Στον τελικό των 100μ. ύπτιο ο Απόστολος Χρήστου!

Με επίδοση 52.77 ο Απόστολος Χρήστου πήρε την πρόκριση για τον αυριανό τελικό στα 100μ. ύπτιο. Άτυχος ο Μακρυγιάννης, έμεινε εκτός για 2 εκατοστά του δευτερολέπτου.

1'

Ο πρώτος τελικός στην κολύμβηση για την ελληνική αποστολή στους Ολυμπιακούς Αγώνες 2024 είναι γεγονός!

Ο πρωταθλητής Ευρώπης, Απόστολος Χρήστου, τερμάτισε δεύτερος στη 2η ημιτελική σειρά των 100μ. ύπτιο με 52.77 και πέρασε με την έκτη επίδοση στον αυριανό (29/7, 22:20) τελικό, τον πρώτο της καριέρας του σε αυτό το επίπεδο.

Ο Βαγγέλης Μακρυγιάννης με τη σειρά του πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση με χρόνο 52.97, πολύ κοντά στο ατομικό του ρεκόρ (52.83), για να τερματίσει έκτος στην 1η σειρά και να πάρει την 9η θέση στο σύνολο, μένοντας εκτός τελικού για μόλις δύο εκατοστά του δευτερολέπτου.

Ο Κινέζος Τζιαγού Σου ήταν εντυπωσιακός και σημείωσε την καλύτερη επίδοση των ημιτελικών με 52.02, όμως οι υπόλοιποι φιναλίστ είναι πολύ κοντά. Ο Ιταλός κάτοχος του παγκοσμίου ρεκόρ, Τόμας Τσέκον, ήταν δεύτερος με 52.58, ακολούθησαν ο Γάλλος Γιοάν Εντόι-Μπρουάρ και ο Νοτιοαφρικανός Πίτερ Κέτζε (που πέτυχε ρεκόρ Αφρικής) με 52.63, ενώ ο Αμερικανός Ράιαν Μέρφι, νικητής στο Ρίο και τρίτος στο Τόκιο, πέρασε πέμπτος με 52.72. Ακολούθησαν ο Χρήστου με 52.77, ο Βρετανός Ολιβερ Μόργκαν με 52.85 και ο Γκονθάλεθ με 52.95, ενώ έμειναν εκτός ο πρωταθλητής κόσμου φέτος στη Ντόχα, Χάντερ Αρμστρονγκ (53.11), αλλά και ο Ούγγρος Χούμπερτ Κος (52.98), που είχε πετύχει τον καλύτερο χρόνο στους πρωινούς προκριματικούς.