Ολυμπιακοί Αγώνες: Ξεχώρισε η πρόκριση του Καραλή στον τελικό – Ο ελληνικός απολογισμός της 8ης μέρα

Ολυμπιακοί Αγώνες: Ο Εμμανουήλ Καραλής πήρε την πρόκριση για τον τελικό του άλματος επί κοντώ στην 8η μέρα της διοργάνωσης – Όσα έκαναν οι Ελληνίδες αθλήτριες και οι Έλληνες αθλητές.

INTIME SPORTS
2'

ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ

Την 6η θέση πήρε ο Στέφανος Ντούσκος στον τελικό του σκιφ, με επίδοση 7:02.05. Ο «χρυσός» Ολυμπιονίκης του Τόκιο, αν και βρέθηκε στην 3η θέση στα 1.000 μέτρα, είδε τον Νεοζηλανδό Τόμας Μάκιντος να τον προσπερνά στα 1.500 και τελικά υποχώρησε 6ος.

ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ

Δεν προκρίθηκε στον τελικό του σκητ ο Μάκης Μίτας. Ήταν όγδοος με την ολοκλήρωση του πρώτου σκέλους του προκριματικού (73/75 βολές), είχε 48/50 βολές στο δεύτερο σκέλος του προκριματικού (24/25 και 24/25) και με 121/125 βολές στο σύνολο κατετάγη 11ος. Επτά θέσεις πιο κάτω ο Χαράλαμπος Χαλκιαδάκης, ο οποίος ήταν 12ος μετά το πρώτο σκέλος του προκριματικού (72/75 βολές) και είχε 46/50 βολές (23/25 και 23/25) στο δεύτερο. Με 118/125 βολές στο σύνολο κατετάγη 19ος.

ΣΤΙΒΟΣ

Εξαιρετικός στον προκριματικό του άλματος επί κοντώ ο Εμμανουήλ Καραλής, εξασφάλισε τη συμμετοχή του στον τελικό (Δευτέρα 5/8 20:00). Αγωνίστηκε στον πρώτο προκριματικό και είχε επιτυχημένα άλματα με την πρώτη προσπάθεια στα 5.60μ, στα 5.70μ και στα 5.75 μέτρα.

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

Εκτός ημιτελικών των 50μ. ελεύθερο η Νόρα Δράκου, στην τέταρτη συμμετοχή της στο κορυφαίο αθλητικό γεγονός. Τερμάτισε 5η στην 10η και τελευταία προκριματική σειρά με 24.80 και στο σύνολο κατετάγη 17η

Ο Δημήτρης Μάρκος στα προκριματικά των 1.500μ. ελεύθερο με 15:11.19 ολοκλήρωσε την παρουσία του στη διοργάνωση με τη 19η θέση της συνολικής κατάταξης.

ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ

Ο Γιώργος Μπούγλας τερμάτισε στην 75η θέση (μεταξύ 90 αθλητών που πήραν εκκίνηση) σε 6ωρ.45:33.

ΙΣΤΙΟΠΛΟΙΑ

Με την 17η θέση στην τέταρτη ιστιοδρομία ολοκλήρωσαν τα αδέλφια Αριάδνη και Οδυσσέας Σπανάκης τις προσπάθειές τους στη μεικτή κατηγορία 470 της ιστιοπλοΐας. Μετά το αποτέλεσμα αυτό, το ελληνικό πλήρωμα υποχώρησε στην 13η θέση της γενικής κατάταξης με 30 βαθμούς ποινής, καθώς «πέταξαν» την τέταρτη κούρσα ως τη χειρότερή τους.

ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ

Πρώτη ήττα για την Εθνική ανδρών σε ένα πραγματικό ντέρμπι κόντρα στην πρωταθλήτρια κόσμου Κροατία. 14-13 το τελικό σκορ σε ένα επεισοδιακό ματς.