Ολυμπιακοί Αγώνες: Στη 10η θέση των 10χλμ μαραθώνιας κολύμβησης στον Σηκουάνα ο Κυνηγάκης

Ολυμπιακοί Αγώνες: Την 10η θέση στον τελικό των 10 χιλιομέτρων μαραθώνιας κολύμβησης πήρε ο Άλκης Κυνηγάκης.

Άλκης Κυνηγάκης
Στην 10η θέση τερμάτισε ο Έλληνας κολυμβητής στα νερά του Σηκουάνα
EUROKINISSI PHOTOPRESS AGENCY
1'

Στη δεύτερη συμμετοχή του σε Ολυμπιακούς Αγώνες, ο Έλληνας κολυμβητής κατέκτησε τη 10η θέση στον τελικό των 10 χιλιομέτρων μαραθώνιας κολύμβησης που έλαβες χώρα στα νερά του Σηκουάνα.

Μετά την 5η θέση στο Τόκιο, ο Άλκης Κυνηγάκης πραγματοποίησε μία ακόμα καλή εμφάνιση και τερμάτισε με χρόνο 1:52:37.2 έπειτα από μία απαιτητική και δύσκολη κούρσα στα νερά του ποταμού στην «Πόλη του Φωτός».

Ο Ούγγρος Κριστόφ Ρασόφσκι, πρωταθλητής κόσμου πέρυσι στη Φουκουόκα και «ασημένιος» στο Τόκιο, οδήγησε στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, άντεξε στην πίεση του Ολιβερ Κλέμετ και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο, με τον Γερμανό να τερματίζει δεύτερος. Την τρίτη θέση εξασφάλισε ο Ούγγρος Νταβίντ Μπέτλεχεμ, ξεπερνώντας στα τελευταία μέτρα τον Ιταλό Ντομένικο Ατσερέντζα.