Ολυμπιακοί Αγώνες: Ο Καραλής σημαιοφόρος στην Τελετή Λήξης στο Παρίσι

Ολυμπιακοί Αγώνες: Ο Εμμανουήλ Καραλής επιλέχθηκε να κρατήσει την ελληνική σημαία στην Τελετή Λήξης, το βράδυ της Κυριακής (11/08).
EUROKINISSI PHOTO PRESS AGENCY

Ο Έλληνας Πρωταθλητής κατέκτησε το πρώτο του Ολυμπιακό μετάλλιο στην καριέρα του, μια και πήρε το χάλκινο στον τελικό του επί κοντώ και επιλέχθηκε από την Ελληνική Ολυμπιακή Επιτροπή να είναι ο σημαιοφόρος της χώρας μας στην Τελετή Λήξης, το βράδυ της Κυριακής (11/08).

Αναλυτικά, στην ανακοίνωση του ΣΕΓΑΣ αναφέρεται:

«Με αθλήτρια του στίβου άνοιξε η παρέλαση στην τελετή έναρξης στους Ολυμπιακούς Αγώνες και αθλητής στίβου θα κρατά την ελληνική σημαία στην τελετή λήξης.

Μετά την Αντιγόνη Ντρισμπιώτη (και τον Γιάννη Αντετοκούνμπο) που άνοιξαν την πλωτή παρέλαση στις 26 Ιουλίου, ο Εμμανουήλ Καραλής επιλέχτηκε από την Ελληνική Ολυμπιακή Επιτροπή να κρατήσει τη γαλανόλευκη το βράδι της 11ης Αυγούστου στο πέσιμο της αυλαίας των 33ων Ολυμπιακών Αγώνων στο Παρίσι.

Ο πρωταθλητής του επί κοντώ, μετά την 4η θέση στο Τόκιο το 2021, κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο Παρίσι με άλμα στα 5.90».