Στέφανος Τσιτσιπάς: Ήττα στην πρεμιέρα του στο Japan Open και αποκλεισμός

Στέφανος Τσιτσιπάς: Με το... αριστερό ξεκίνησε το τουρνουά στο Τόκιο ο Έλληνας πρωταθλητής καθώς γνώρισε την ήττα 2-1 σετ από τον Άλεξ Μίκελσεν και έμεινε κι άλλο πίσω στη... μάχη για την πρόκριση στο ATP Finals.

Στέφανος Τσιτσιπάς
Ο Αθηναίος τενίστας αποκλείστηκε στον πρώτο γύρο του Open της Ιαπωνίας
Glomex
1'

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα και πήρε το πρώτο σετ 6-4, ωστόσο, στην συνέχεια έδειξε να επηρεάζεται από τις καιρικές συνθήκες στην Ιαπωνία και την υγρασία, με αποτέλεσμα να χάνει ενέργεια.

Αυτό έδωσε την ευκαιρία στον αντίπαλό του να αντιδράσει άμεσα, επικράτησε 6-1 στο δεύτερο σετ και πήρε τη νίκη 6-2 στο τρίτο, έπειτα από 1 ώρα και 48 λεπτά.

Έτσι, ο Στέφανος Τσιτσιπάς έχασε την ευκαιρία να συγκεντρώσει κι άλλους βαθμούς στη... μάχη που δίνει για την πρόκρισή του στο ATP Finals. Επόμενος... σταθμός για τον 26χρονο τενίστα είναι το Masters στην Σανγκάη που ξεκινά στις 2 Οκτωβρίου.