Euro 2020 - LIVE BLOG: «Βασιλιάς» Ρονάλντο «καθάρισε» την Ουγγαρία - Η Γαλλία «πάγωσε» το Μόναχο

Euro 2020: Η Πορτογαλία μπήκε με το δεξί στη διοργάνωση κερδίζοντας την Ουγγαρία (3-0), με την πρώτη αγωνιστική του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος να ολοκληρώνεται με τη νίκη της Γαλλίας επί της Γερμανίας (1-0)
AP Photo

Με τον «όμιλο του θανάτου» ολοκληρώνεται η πρώτη αγωνιστική του Euro 2020.

Η Πορτογαλία επικράτησε 3-0 της Ουγγαρίας στον αγώνα όπου ο Κριστιάνο Ρονάλντο «έσπασε δύο ρεκόρ.

Ο Πορτογάλος σταρ έγινε ο πρώτος παίκτης που αγωνίζεται σε πέντε Euro, ενώ με τα δύο γκολ που πέτυχε έγινε ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία της διοργάνωσης.

Το πρόγραμμα της πρώτης αγωνιστικής του Euro 2020 έκλεισε με το πρώτο ντέρμπι της διοργάνωσης. Η πρωταθλήτρια κόσμου Γαλλία με αυτογκόλ του Χούμελς, «άλωσε» το Μόναχο και πήρε το «τρίποντο» κερδίζοντας 1-0 τους Γερμανούς.

Κωνσταντίνος Σκορδούλης

Σας ευχαριστούμε που μείνατε μαζί μας. Καλό σας βράδυ!

Τέλος του αγώνα!

Το αυτογκόλ του Χούμελς στο 20ο λεπτό έκρινε το μεγάλο ντέρμπι.

23:51

94' Γαλλία - Γερμανία 1-0

Ο Ντεμπελέ παίρνει τη θέση του Ραμπιό. Η δεύτερη αλλαγή του Ντεσάμπ στον αγώνα!

23:47

Έξι λεπτά ο έξτρα χρόνος

23:46

Τάκλιν για σεμινάριο από τον Χούμελς

23:46

88' Γαλλία - Γερμανία 1-0

Πρώτη αλλαγή στον αγώνα για τους Γάλλους. Βγαίνει ο Μπενζεμά, μέσα ο Τολισό.

23:45

87' Γαλλία - Γερμανία 1-0

Ο Τσαν παίρνει τη θέση του Γκίντερ και ο Βόλαντ τη θέση του Γκόζενς.

23:44

85' Γαλλία - Γερμανία 1-0

Ακόμα ένα γκολ για τη Γαλλία που ακυρώνεται. Ο Εμπαμπέ από τα δεξία πάσαρε στον ολομόναχο Μπενζεμά που έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Ο 22χρονος ήταν οριακά οφσάιντ στην αρχή της φάσης.

23:30

74' Γαλλία - Γερμανία 1-0

Βέρνερ και Σανέ θα πάρουν τις θέσεις των Γκνάμπρι και Χάβερτς αντίστοιχα.

23:24

66' Γαλλία - Γερμανία 1-0

Ο Εμπαμπέ πετυχαίνει ένα απίστευτο γκολ, όμως δεν θα μετρήσει καθώς στην αρχή της φάσης ήταν οφσάιντ.

23:21

Η Γερμανία συνεχίζει να πιέζει για την ισοφάριση

23:16

Το δοκάρι του Ραμπιό

23:11

54' Γαλλία - Γερμανία 1-0

Η καλύτερη στιγμή των Γερμανών στον αγώνα. Σέντρα από τα αριστέρα, με το απ' ευθείας σουτ του Γκνάμπρι να περνάει λίγο πάνω από το δοκάρι του Λιορίς.

23:09

52' Γαλλία - Γερμανία 1-0

Τεράστια ευκαιρία για τους Γάλλους. Ο Ραμπιό βρέθηκε στα αριστέρα υπό πίεση, μπήκε στην περιοχή, σούταρε όμως η μπάλα πήγε στο δοκάρι του Νόιερ.

23:02

Στιγμές Μουντιάλ 2014 και Λούις Σουάρες θύμισε ο Ρίντιγκερ με την κίνησή του προς τον Πολ Πογκμπά

23:02

Σέντρα στο β' ημίχρονο

22:52
22:48

Τέλος πρώτου ημιχρόνου

Η Γερμανία μετά το γκολ πήρε την κατοχή και προσπάθησε για την ισοφάριση, με τους Γάλλους να αμύνονται τέλεια.

22:38

38' Γαλλία - Γερμανία 1-0

Ευκαιρία για τη Γερμανία. Με ένα γύρισμα από το πουθενά, η μπάλα έφτασε στον Γκουντογκάν που έκανε το σουτ, με τη μπάλα να περνάει δίπλα από το αριστέρο δοκάρι του Νόιερ.