Euro 2020 – LIVE BLOG: Πήρε το ντέρμπι η Ιταλία, πρόκριση «θρίλερ» για την Ισπανία

Euro 2020: Δείτε λεπτό προς λεπτό τα πρώτα ματς της προημιτελικής φάσης του 16ου Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

Η Ιταλία νίκησε 2-1 το Βέλγιο στο ντέρμπι των προημιτελικών και πήρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά, όπου θα αντιμετωπίσει την Ισπανία σε έναν σπουδαίο ημιτελικό στο Wembley.

Οι παίκτες του Ρομπέρτο Μαντσίνι ήταν αποτελεσματικοί στην επίθεση, σημειώνοντας δύο πολύ όμορφα γκολ, ενώ όταν τα πράγματα έγιναν ζόρικα έκαναν αυτό που ξέρουν καλύτερα από κάθε άλλον. Έπαιξαν αποτελεσματική άμυνα και διατήρησαν το προβάδισμα που είχαν πάρει από το πρώτο ημίχρονο και πανηγύρισε την πρόκριση, επεκτείνοντας το αήττητο σερί τους στα 32 ματς.

Η Ισπανία, έστω και με πολύ άγχος, έγινε η πρώτη (χρονικά) ομάδα που εξασφάλισε την παρουσία στους «4» του Euro. Οι «φούριας ρόχας» τα βρήκαν... σκούρα κόντρα στους μαχητικούς Ελβετούς, αλλά απέφυγαν να γίνουν... Γαλλία και πέτυχαν την τέταρτη πρόκριση τους στη διαδικασία των πέναλτι. Η ομάδα του Πέτκοβιτς, που έπαιζε από το 77' με δέκα παίκτες, κράτησε το 1-1 χάρη στον εκπληκτικό Ζόμερ, αλλά είχε τρεις συνεχόμενες αποτυχημένες προσπάθειες από την άσπρη βούλα και δεν κατάφερε να κάνε δεύτερο συνεχόμενο θαύμα!

Δείτε λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη των αγώνων της Παρασκευής (2/7)

00:46
Βαγγέλης Πάτας

Καλό σας βράδυ...

00:46

Repeat... τελικού στο Wembley! Ματσάρα Ιταλία-Ισπανία στους «4»

Euro 2020: Η Ιταλία με την Ισπανία συνθέτουν τον πρώτο ζευγάρι του ημιτελικού στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα σε ένα... repeat του τελικού της διοργάνωσης το 2012 - Τα highlights και το πρόγραμμα του τουρνουά.

Δείτε ΕΔΩ όλα όσα έγιναν στα πρώτα ματς των "8"

00:28

Τα highlights Βέλγιο - Ιταλία 1-2

23:56

Τελικό: Βέλγιο - Ιταλία 1-2

Η Ιταλία στα ημιτελικά του Euro, όπου θα αντιμετωπίσει στις 6 Ιουλίου την Ισπανία

23:49

Ο Τσαντλί έμεινε ελάχιστα στο ματς

23:43

84' Καλή στιγμή για το Βέλγιο

Ο Ντοκού έκανε ωραία ενέργεια αλλά το σουτ έφυγε λίγο ψηλά από την εστία του Ντοναρούμα

23:38

Κλάματα από τον Σπινατσόλα

Όπως φαίνεται έχει υποστεί μεγάλη ζημιά την ώρα που έτρεχε... Κρίμα, ας ελπίσουμε να μην έχει πάθει πολύ μεγάλη ζημιά. Αποχωρεί, πάντως, με φορείο

23:37

Η αντίδραση των συμπαικτώνμετά την επέμβαση του Σπινατσόλα

23:31

72' Βέλγιο - Ιταλία 1-2

Οι αλλαγές του Μαρτίνεθ έχουν κάνει πιο επιθετικό το Βέλγιο

23:27

Η τεράστια ευκαιρία του Λουκάκου

23:22
23:20

61' Απίστευτη ευκαιρία για το Βέλγιο

Το Βέλγιο έφυγε στην αντεπίθεση, ο Ντε Μπρόινε γύρισε από τα αριστέρα κι ο Λουκάκου εξ επαφής πλάσαρε, αλλά ο Σπινατσόλα έκανε σωτήρια επέμβαση στη γραμμή

ΗΜΙΧΡΟΝΟ: Βέλγιο - Ιταλία 1-2

Πολύ ωραίο παιχνίδι! Οι Ιταλοί διαμαρτύρονται για το πέναλτι που έδωσε ο Βίντστιτς στην τελευταία φάση του αγώνα όταν ο Ντοκού έπεσε μετά το τζαρτζάρισμα του Ντι Λορέντζο. Ο Ιταλός, πάντως, άπλωσε το χέρι μολονότι η μπάλα πήγαινε άουτ

22:44

44' ΓΚΟΛ!!! Απίθανο γκολ από τον Ινσίνιε

Τρομερή ενέργεια από τον Ινσίνιε, άδειασε τον Τίλεμανς και με μαγικό πλασέ έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κουρτουά

22:38

Έτσι έκανε το 1-0 η Ιταλία

22:37

Η επέμβαση του Ντοναρούμα στο πλασέ του Λουκάκου

22:31

31' ΓΚΟΛ για την Ιταλία!

Οι Ιταλοί έπαιξαν γρήγορα έβαλαν την μπάλα στην περιοχή κι ο Μπαρέλα με πολύ ωραίο σουτ κάνει το 1-0

22:27

Η ευκαιρία του Ντε Μπρόινε

22:26

27' Πολύ ωραίος ρυθμός στο παιχνίδι