LIVE BLOG, Ολυμπιακός - ΑΕΚ: Πήραν το ντέρμπι οι «ερυθρόλευκοι» - Η μετάδοση του Newsbomb.gr

Ολυμπιακός – ΑΕΚ: Δείτε λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη του ντέρμπι της 23ης αγωνιστικής στη Super League.
Intime

Ο Ολυμπιακός είναι ξεκάθαρα το φαβορί τόσο λόγω της θετικής παράδοσης που έχει τα τελευταία χρόνια, όσο και γιατί η ΑΕΚ δεν βρίσκεται σε καθόλου καλή κατάσταση.

Οι «ερυθρόλευκοι», οι οποίοι πήραν μια δύσκολη πρόκριση επί του Παναιτωλικού στο Κύπελλο, θέλουν να κάνουν άλλο ένα βήμα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος ως αήττητοι. Παράλληλα, ο Ολυμπιακός θα έχει το μυαλό του και στην επικείμενη αναμέτρηση με την Αταλάντα για το Europa League.

Από την άλλη, η «Ένωση» προσπαθεί να μαζέψει τα κομμάτια της μετά τον δραματικό αποκλεισμό από τον ΠΑΟΚ στο Κύπελλο. Η ΑΕΚ έμεινε ουσιαστικά δίχως στόχο από τον Φεβρουάριο, ενώ τα τελευταία χρόνια έχει αρνητική παράδοση κόντρα στους «ερυθρόλευκους».

ΤΕΛΟΣ: Ολυμπιακός - ΑΕΚ 1-0

Με το γκολ του Εμβιλά, ο Ολυμπιακός παίρνει την ένατη νίκη του στα τελευταία 12 με αντίπαλο την ΑΕΚ. Δεν ήταν καλύτεροι, αλλά οι πρωταθλητές βρήκαν τον τρόπο να πάρουν το "τρίποντο"

21:18

90+2' Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό

Ο Τσιντώτας νίκησε στο τετ-α-τετ τον Ονιεκούρου

21:10

84' ΓΚΟΛ ο Ολυμπιακός!

Μετά από κόρνερ από τα αριστερά, ο Μανωλάς πήρε την κεφαλιά, ο Εμβιλά με δεύτερη προσπάθεια έστειλε την μπάλα στα δίχτυα

21:09

Αρπάχτηκαν Μανωλάς-Καρίμ

21:04

78' Ολυμπιακός - ΑΕΚ 0-0

Στο τελευταίο κομμάτι του ματς ουσιαστικά θα μετρήσει το πόσες δυνάμεις έχουν οι παίκτες και τι θα δώσουν αυτοί που θα έρθουν από τον πάγκο.

21:02

75' Ολυμπιακός - ΑΕΚ 0-0

Μετά την ανάπαυλα η ΑΕΚ συνεχίζει να έχει το παιχνίδι στα μέτρα της και να πιέζει τους γηπεδούχους, με τους Μανωλά και Παπασταθόπουλο να μοιάζουν σε αρκετές περιπτώσεις να παλεύουν να κλείσουν όλες τις «τρύπες» στην άμυνα των γηπεδούχων

20:52

63' Παραλίγο αυτογκόλ!

Ο Μανωλάς πήγε να γυρίσει στον Βάτσλικ, αλλά οι δυο τους δεν συνεννοήθηκαν καλά με την μπάλα να περνάει λίγο έξω από το δεξί δοκάρι

20:44

57' Ευκαιρία για την ΑΕΚ!

Ο Ανσαριφάρντ έπιασε "γεμάτο" σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, αλλά η μπάλα πήγε πάνω στον Βάτσλικ, ο οποίος μπλόκαρε την μπάλα

20:32

46' Ολυμπιακός - ΑΕΚ 0-0

Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο

20:16

ΗΜΙΧΡΟΝΟ: Ολυμπιακός - ΑΕΚ 0-0

Χωρίς σκορ, αλλά με αρκετές καλές στιγμές και για τις δύο ομάδες. Κορυφαία φυσικά το δοκάρι του Μαντί Καμαρά στο 10ο λεπτό

20:15

44' Ολυμπιακός - ΑΕΚ 0-0

Η ΑΕΚ πιέζει τα τελευταία λεπτά και κέρδισε διαδοχικά κόρνερ χωρίς όμως να δημιουργήσει κάποια κλασική ευκαιρία

20:07

Αγωνιστική αφιερωμένη στην εκστρατεία ευαισθητοποίησης κατά της βίας

20:05

35' Ολυμπιακός - ΑΕΚ 0-0

Η ΑΕΚ στέκεται καλά στο ανασταλτικό κομμάτι και προσπαθεί να «χτυπήσει» στην κόντρα τον Ολυμπιακό, ο οποίος επιμένει να παίξει από δεξιά.

19:56

25' Δεν μέτρησε γκολ του Ολυμπιακού

Ο Μασούρας σκόραρε αλλά το γκολ δεν μέτρησε. Όπως φάνηκε κι από το ριπλέιτ ήταν σωστή η απόφαση του επόπτη

19:40

10' Δοκάρι για τον Ολυμπιακό!

Τρομερή κάθετη από τον Μπουχαλάκη, ο Καμαρά έκανε το σουτ, η μπάλα χτύπησε στον Χατζισαφί και στη συνέχεια στο οριζόντιο δοκάρι της ΑΕΚ

19:39

9' Ολυμπιακός - ΑΕΚ 0-0

Πολύ καλό ρυθμό έχει το ντέρμπι στα πρώτα του λεπτά

19:39

8' Ευκαιρία ο Ολυμπιακός

Σουτ του Μπουχαλάκη από πλάγια αριστερά μέσα από την περιοχή, η μπάλα βρήκε την εξωτερική πλευρά των διχτυών της εστίας του Τσιντώτα

19:37

6' Ευκαιρία για την ΑΕΚ!

Εξαιρετική αντεπίθεση της ΑΕΚ, ο Άμραμπατ έκανε το γύρισμα από τα δεξιά μέσα από την περιοχή, αλλά ο Τσούμπερ δεν μπόρεσε να πιάσει καλά την κεφαλιά