LIVE BLOG, Παναθηναϊκός - ΑΕΚ: Μετέτρεψε το ντέρμπι σε «περίπατο» - Η μετάδοση του Newsbomb.gr

Παναθηναϊκός - ΑΕΚ: Δείτε λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη του μεγάλου ντέρμπι της Αθήνας για την 25η αγωνιστική της Super League.

Το αθηναϊκό ντέρμπι του Παναθηναϊκού με την ΑΕΚ ξεχωρίζουν από το πρόγραμμα της Super League.

Το «τριφύλλι» χρειάζεται το «τρίποντο» για να εξασφαλίσει την παρουσία της στα playoffs και παράλληλα να πλησιάσει την «Ένωση». Οι «κιτρινόμαυροι», από την άλλη, θα επιδιώξει να πάρει τη νίκη στο ντέρμπι, κάτι που θα της δώσει ώθηση ενόψει της δεύτερης φάσης του πρωταθλήματος.

Στα έξι τελευταία ματς της κανονικής περιόδου με γηπεδούχο τον Παναθηναϊκό, οι «πράσινοι» έχουν επικρατήσει μόλις μια φορά ήταν το 2019, όταν επέστρεψε από το 0-2 για να κερδίσει με 3-2. Τα υπόλοιπα 5 παιχνίδια ήταν όλα ισόπαλα, με τελικά αποτελέσματα 0-0 (2015-16), 0-0 (2016-17), 1-1 (2017-18) και 1-1 (2020-21).

Στα περσινά playoffs, η ΑΕΚ πέρασε από τη Λεωφόρο, χάρη σε γκολ του Πέτρου Μάνταλου και με αυτή τη νίκη εξασφάλισε την ευρωπαϊκή της παρουσία. Πριν από αυτό το μεγάλο «διπλό» είχε αρνητική παράδοση στο «Απόστολος Νικολαϊδης» καθώς δεν είχε κερδίσει σε αγώνα πρωταθλήματος από το 2001!

Οι δηλώσεις του Γιαννίκη

"Θέλω να ζητήσω ένα μεγάλο συγγνώμη από τον κόσμο για το σημερινό αποτέλεσμα. Τα δύο γκολ που δεχθήκαμε σε δύο λεπτά μας έβγαλαν εκτός ρυθμού και είχαμε μια εικόνα κατάρρευσης μέσα σε ένα δεκάλεπτο. Αυτό μας στοίχησε το ματς. Το πρώτο γκολ ήταν ένα πέναλτι στο οποίο δεν κάνεις τάκλιν στην περιοχή, το έχουμε συζητήσει. Μετά, είχαμε χαμένες μονομαχίες, τομέας στον οποίο είχαμε θέμα"

21:38

Οι δηλώσεις του Ιβάν Γιοβάνοβιτς

"Μέχρι τώρα κάναμε αρκετά παιχνίδια και καλά παιχνίδια, στα οποία δεν πήραμε αποτελέσματα. Σήμερα ήταν το πιο δύσκολο παιχνίδι από όλα, γιατί προερχόμασταν από αποτελέσματα που δεν ήταν στο επίπεδο του Παναθηναϊκού. Σίγουρα ήταν μια δύσκολη προετοιμασία γι' αυτό το λόγο θέλω να ευχαριστήσω τους παίκτες, πρώτα γιατί δούλεψαν πολύ για αυτό το αποτέλεσμα. Δεύτερον, ευχαριστώ τους φιλάθλους που ήρθαν στο γήπεδο, παρότι τους έχουμε απογοητεύσει πολλές φορές φέτος. Με τη θετική ενέργειά τους που ήρθαν, μας βοήθησαν να έχουμε καλή απόδοση, ένα καλό παιχνίδι και να πάρουμε τους βαθμούς που χρειαζόμασταν. Το παιχνίδι κρίθηκε στη διάρκεια του 1ου μέρους, όπου καταφέραμε με το τρανζίσιον να δημιουργήσουμε αρκετές επικίνδυνες καταστάσεις στην άμυνα της ΑΕΚ. Στο 2ο μέρος, ίσως και λόγω του σκορ, δώσαμε παραπάνω χώρο στην ΑΕΚ, αλλά νομίζω ότι γενικώς ήταν ένα καλό παιχνίδι για το θεατή, με πολλές φάσεις και ευκαιρίες. Είμαι χαρούμενος που είμαστε σήμερα εμείς στην πλευρά των νικητών. Η ΑΕΚ ήταν καλή, έκανε καλό παιχνίδι. Εμείς ήμασταν πολύ πειθαρχημένοι, με μεγάλη διάθεση. Είχα τονίσει και στο παρελθόν, το να είναι ο Παναθηναϊκός αυτήν τη στιγμή σε αυτήν τη θέση δεν είναι κάτι ευχάριστο, αλλά έχουμε υποχρέωση μέχρι το τέλος να παλέψουμε στο πρωτάθλημα για την Ευρώπη και στο θεσμό του κυπέλλου. Δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι δεν είναι η χρονιά που μπορούμε να υπερηφανευόμαστε για τα αποτελέσματά μας. Είμαστε συνειδητοποιημένοι για το πού βρισκόμαστε. Νομίζω ότι μπρούμε να διορθώσουμε κάποια πράγματα στη συνέχεια του πρωταθλήματος".

21:28

Παναθηναϊκός – ΑΕΚ 3-0: «Πράσινος» κυρίαρχος, «κλείδωσε» τα playoffs

21:24

ΤΕΛΙΚΟ: Παναθηναϊκός - ΑΕΚ 3-0 (16' Αϊτόρ, 18' Παλάσιος, 29' Ιωαννίδης)

21:18

88' Παναθηναϊκός - ΑΕΚ 3-0 (16' Αϊτόρ, 18' Παλάσιος, 29' Ιωαννίδης)

21:04

74' Παναθηναϊκός - ΑΕΚ 3-0 (16' Αϊτόρ, 18' Παλάσιος, 29' Ιωαννίδης)

21:04

Μεγάλες ευκαιρίες για τον Παναθηναϊκό, ωστέ να κάνει το 4-0

20:58
20:54

Η επέμβαση του Διούδη

20:51

61' Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό!

Ο Ιωαννίδης πέρασε τον Τσιντώτα, αλλά ο Ρότα έδιωξε την μπάλα στη γραμμή, μετά το (αδύναμο) πλασέ του

20:50

59' Παναθηναϊκός - ΑΕΚ 3-0

Η ΑΕΚ θέλει αλλά δεν μπορεί να στείλει την μπάλα στα δίχτυα κι ως εκ τούτου δεν μπορεί να αναπτερώσει τις λίγες ελπίδες της

20:44

54' Παναθηναϊκός - ΑΕΚ 3-0 (16' Αϊτόρ, 18' Παλάσιος, 29' Ιωαννίδης)

Η ΑΕΚ έχει μπει καλύτερα, η είσοδος των Μάνταλου και Αραούχο την έχουν βοηθήσει, αλλά οι φιλοξενούμενοι ψάχνουν ουσιαστικά ένα θαύμα

20:18

ΗΜΙΧΡΟΝΟ: Παναθηναϊκός - ΑΕΚ 3-0 (16' Αϊτόρ, 18' Παλάσιος, 29' Ιωαννίδης)

20:16

Καλή στιγμή για την ΑΕΚ

20:16

44' Μεγάλη ευκαιρία του Ιωαννίδη για το 4-0

20:09

Γκολ ο Παναθηναϊκός, δοκάρια η ΑΕΚ

20:09

Το 3-0 του Παναθηναϊκού

20:01

29' ΓΚΟΛ! 3-0 ο Παναθηναϊκός

Ο Ιωαννίδης κάνει το 3-0 για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος κάνει ονειρικό ξεκίνημα!