Live Blog, Super League: Τα ντέρμπι Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός, ΠΑΟΚ – Άρης και το ΑΕΚ – ΠΑΣ Γιάννινα

Super League: Δείτε λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη του ντέρμπι «αιωνίων», Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός, του ντέρμπι της Θεσσαλονίκης, ΠΑΟΚ - Άρης και του αγώνα ΑΕΚ - ΠΑΣ Γιάννινα.

Ένα πρόγραμμα γεμάτο ντέρμπι περιλαμβάνει η 8η αγωνιστική των playoffs της Super League.

Με τη «μάχη» για τα ευρωπαϊκά εισιτήρια να έχουν «φουντώσει», τα αποτελέσματα των σημερινών αγώνων αναμένεται να κρίνουν πολλά, ειδικά από τη στιγμή που έχουμε μπει στην τελική ευθεία.

Η αρχή (18:30) γίνεται με το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης, ΠΑΟΚ – Άρης. Οι γηπεδούχοι αναζητούν τη νίκη, μετά από εννιά σερί αρνητικά αποτελέσματα, ενώ οι «κίτρινοι» έχασαν έδαφος μετά την εντός έδρας ήττα από τον Ολυμπιακό.

Μια ώρα αργότερα (19:30), η ΑΕΚ υποδέχεται τον ΠΑΣ Γιάννινα, με τη νίκη να αποτελεί μονόδρομος, καθώς σε διαφορετική περίπτωση ο «εφιάλτης» του αποκλεισμού από την Ευρώπη θα δείχνει πιο κοντά από ποτέ.

Η βραδιά ολοκληρώνεται με τον καλύτερο τρόπο! Με ένα ντέρμπι «αιωνίων», Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός. Οι «ερυθρόλευκοι» έχουν κατακτήσει και μαθηματικά το πρωτάθλημα, αλλά δεν έχουν κερδίσει φέτος το «τριφύλλι», το οποίο συμπλήρωσε 11 ματς αήττητος και κρατάει στα χέρια του το ευρωπαϊκό εισιτήριο.

22:56

ΤΕΛΙΚΟ: Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 1-2 (71' Τικίνιο - 10' Παλάσιος, 54' Σένγκεφελντ)

Μεγάλο "διπλό" για το "τριφύλλι", το οποίο αγκαλιάζει την επιστροφή του στην Ευρώπη!

22:51

Εφτά λεπτά ο έξτρα χρόνος

22:41

Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 1-2 (71' Τικίνιο - 10' Παλάσιος, 54' Σένγκεφελντ)

Οι γηπεδούχοι πιέζουν για την ισοφάριση, γι' αυτό κι ο Κανέ παίρνει τη θέση του Εμβιλά κι ο Μασούρα εκείνη του Λόπες.

22:29

ΓΚΟΛ ο Ολυμπιακός! Μειώνει σε 1-2

Ο Τικίνιο ήταν στην πορεία της μπάλας, μετά από εκτέλεση κόρνερ και τη στέλνει στα δίχτυα του Μπρινιόλι. Νεό ενδιαφέρον στο ματς

22:29

Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 0-2 (10' Παλάσιος, 54' Σένγκεφελντ)

Είχαμε μια μικρή διακοπή στο ματς, καθώς ο κανός από τα καπνογόνα δεν επέτρεπε στις ομάδες να παίξουν ποδόσφαιρο. Η κατάσταση είναι καλύτερη

22:14

56' Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 0-2 (10' Παλάσιος, 54' Σένγκεφελντ)

22:13

54' ΓΚΟΛ ο Παναθηναϊκός!

Ο Σένγκεφελντ με κεφαλιά, μετά από εκτέλεση κόρνερ, κάνει το 2-0 για τον Παναθηναϊκό!

22:04

46' Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 0-1 (10' Παλάσιος)

Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος στο "Γ. Καραϊσκάκης"

22:03

Όλα έτοιμα για τη σέντρα στο δεύτερο μέρος

21:49

ΗΜΙΧΡΟΝΟ: Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 0-1 (10' Παλάσιος)

Ο Παναθηναϊκός αιφνιδίασε με το πολύ όμορφο γκολ του Παλάσιος και χτύπησε στην κόντρα στο πρώτο 45λεπτο. Ο Ολυμπιακός είχε την κατοχή και απείλησε κυρίως από τα άκρα με τους Λόπες και Ροντρίγκες.

21:46

45+1' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό!

Ο Ροντρίγκες έκανε πολύ ωραία ενέργεια και σουτ από τα αριστερά, αλλά ο Μπρινιόλι είχε "απάντηση" διώχνοντας σε κόρνερ

21:44

44' Καλή στιγμή με τον Λόπες

Ο Λόπες έκανε σουτ στην κίνηση από το σημείο του πέναλτι, αλλά η μπάλα πήγε στο κέντρο της εστίας κι έτσι ο Μπρινιόλι μπλόκαρε εύκολα

21:39

39' Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 0-1 (10' Παλάσιος)

Ο Ολυμπιακός πιέζει για την ισοφάριση πριν το φινάλε του ημιχρόνου. Ο Λόπες εκτέλεσε με δύναμη το φάουλ αλλά η μπάλα πέρασε λίγο έξω από την εστία του Μπρινιόλι

21:38

Τα highlights του ΑΕΚ - ΠΑΣ

21:37

37' Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό

Ο Παπασταθόπουλος πήρε την κεφαλιά, αλλά ο Μπρινιόλι με υπερένταση μπλόκαρε την μπάλα

21:26

ΤΕΛΙΚΟ: ΑΕΚ - ΠΑΣ Γιάννινα 3-0 (39' Χατζισαφί, 45+5' Άμραμπατ, 59' Κριχόβιακ)

Μετά από καιρό η ΑΕΚ πραγματοποίησε πειστική εμφάνιση και πήρε άνετα το πολύτιμο "τρίποντο" που την κρατά στο κυνήγι ενός ευρωπαϊκού εισιτηρίου

21:25

24' Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 0-1 (10' Παλάσιος)

Φάουλ σε πολύ καλή θέση για τον Παναθηναϊκό, ο Αϊτόρ εκτέλεσε με δύναμη αλλά ψηλά από την εστία του Βατσλίκ

21:14

Το 3-0 της ΑΕΚ

21:10

10' ΓΚΟΛ ο Παναθηναϊκός!

Ο Παλάσιος με τρομερό σουτ στέλνει την μπάλα στα δίχτυα και το "τριφύλλι" αιφνιδιάζει τους "ερυθρόλευκους" που είχαν την κατοχή στο ξεκίνημα

21:09

9' Ωραία ενέργεια του Αγκιμπού Καμαρά

Απέφυγε με όμορφο τρόπο τον αντίπαλο του κι έκανε το σουτ, με την μπάλα να περνάει λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Μπρινιόλι

21:08

8' Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 0-0

Δεν έχουμε ακόμα κάποια μεγάλη φάση, αλλά ο Ολυμπιακός είναι αυτός που έχει την κατοχή της μπάλας