Live Blog, Ελλάδα – Κύπρος: «3 στα 3» για την Εθνική στο Nations League - Η μετάδοση του Newsbomb.gr

Ελλάδα - Κύπρος: Δείτε λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη του πρώτου εντός έδρας αγώνα της Εθνικής για το Nations League.

Μετά τα δύο «διπλά» σε Β. Ιρλανδία και Κόσοβο, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα δίνει το πρώτο του εντός έδρας ματς στον δεύτερο όμιλο της League C.

Η Ελλάδα υποδέχεται την Κύπρο στο Πανθεσσαλικό Στάδιο, με στόχο το «3 στα 3», το οποίο θα την φέρει ακόμα πιο κοντά στην εξασφάλιση της πρώτης θέσης. Σε περίπτωση που τα καταφέρει θα πάρει ξεκάθαρο προβάδισμα για την εξασφάλιση της ανόδου στη League B του Nations League και παράλληλα, ως νικήτρια του γκρουπ της, προκρίνεται αυτόματα και στο τρίτο μονοπάτι των μπαράζ για το Euro 2024.

Η «γαλανόλευκη» θα επιδιώξει να επεκτείνει στα εννέα ματς το αήττητο σερί της στη διοργάνωση. Η τελευταία ήττα (1-0) ήταν από την Εσθονία στις 18 Νοεμβρίου 2018. Μάλιστα, στα τελευταία έξι παιχνίδια της, συμπεριλαμβανομένου εκείνων με Β. Ιρλανδία και Κόσοβο, δεν έχει δεχθεί γκολ.

Σε περίπτωση που επικρατήσει της Κύπρου, την οποία θα αντιμετωπίσει για 28η φορά, αλλά μόλις πέμπτη σε επίσημη διοργάνωση, τότε θα ξεκινήσει με τρεις νίκες στα ισάριθμα πρώτα ματς του ομίλου της, κάτι που έχει να συμβεί τέσσερα χρόνια.

23:41

ΤΕΛΙΚΟ: Ελλάδα - Κύπρος 3-0 (9' Μπακασέτας, 20' Παυλίδης, 48' Λημνιός)

Γενικότερα, ήταν ένα πολύ όμορφο βράδυ στο Βόλο, με τον κόσμο που βρέθηκε στο Πανθεσσαλικό να απολαμβάνει ωραίο ποδόσφαιρο από την Εθνική. Δυστυχώς, τα χαμόγελα «πάγωσα» στις καθυστερήσεις, καθώς ο Δημήτρης Λημνιός χτύπησε σε μια ανύποπτη φάση κι αποχώρησε με κλάματα πάνω στο φορείο.

23:38

Η Εθνική κάνει το "3 στα 3" και στην αναμέτρηση της Κυριακής (12/6) με το Κόσοβο στον Βόλο θα έχει την ευκαιρία να "κλειδώσει" την πρώτη θέση στον 2ο όμιλο

23:38

Ο Λημνιός πονάει πολύ, φαίνεται να του γύρισε το γόνατο

Όλοι οι διεθνείς παρακολουθούν "παγωμένοι", με τον Λημνιό να σφαδάζει και να αποχωρεί πάνω στο φορείο

23:35

Δύο λεπτά ο έξτρα χρόνος

23:33

90' Ελλάδα - Κύπρος 3-0 (9' Μπακασέτας, 20' Παυλίδης, 48' Λημνιός)

Νωρίτερα η Εθνική είχε άλλη μια καλή στιγμή με τον Τσιμίκα, ο οποίος έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα βρήκε σε πόδια και πέρασε κόρνερ

23:23

Το 3-0 από τον Λημνιό, μετά από πολύ ωραία ενέργεια

23:15

70' Ευκαιρία για την Εθνική!

Ο Μιχαήλ έκανε εντυπωσιακή επέμβαση στην κεφαλιά του Μασούρα

23:10

Ελλάδα - Κύπρος 3-0 (9' Μπακασέτας, 20' Παυλίδης, 48' Λημνιός)

Το γρήγορο και άνετο προβάδισμα δίνει τη δυνατότητα στον Γκουστάβο Πογέτ να κάνει διαχείριση ενόψει του αγώνα με το Κόσοβο, όπου η Εθνική θα έχει την ευκαιρία να "κλειδώσει" την πρώτη θέση.

22:57
22:56
22:53

48' ΓΚΟΟΟΛΛΛ 3-0 με τρομερό γκολ του Λημνιού!

Πολύ όμορφη ενέργεια από τον παίκτη της Τβέντε

22:49

46' Ελλάδα - Κύπρος 2-0 (9' Μπακασέτας, 20' Παυλίδης)

Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο στον Βόλο. Ο Μασούρας έχει πάρει τη θέση του Δουβίκα

22:34

ΗΜΙΧΡΟΝΟ: Ελλάδα - Κύπρος 2-0 (9' Μπακασέτας, 20' Παυλίδης)

Πολύ ωραία εικόνα από την Εθνική μας, η οποία είχε τον πλήρη έλεγχο του ματς. Το γεγονός ότι σημείωσε πολύ γρήγορα το πρώτο γκολ (9’) έπαιξε καθοριστικό ρόλο, ενώ ουσιαστικά από το πρώτο 20λεπτο έχει «αγκαλιάσει» το «τρίποντο»