LIVE, Conference League: Τεσσάρα πρόκρισης για ΠΑΟΚ - Ο Φαμπιάνο έστειλε τον Άρη στην επόμενη φάση

Conference League: Παρακολουθήστε τις ρεβάνς Μπεϊτάρ - ΠΑΟΚ και Άρης - Αραράτ στο πλαίσιο του 2ου προκριματικού της διοργάνωσης.
Eurokinissi

Οι δύο ομάδες της Θεσσαλονίκης, ρίχνονται στη «μάχη» για τις ρεβάνς στα προκριματικά του Conference League. ΠΑΟΚ και Άρης δεν τα πήγαν καλά στα πρώτα τους παιχνίδια με Μπεϊτάρ Ιερουσαλήμ και Αραράτ αντίστοιχα, με αποτέλεσμα να πρέπει να βελτιωθούν σημαντικά για να κάνουν το χρέος τους.

Πρώτο θα αρχίσει το ματς του ΠΑΟΚ. Ο «δικέφαλος» έχει και σαφώς δυσκολότερο έργο, καθώς πρέπει να κάνει κάτι που δε συνηθίζουν οι ελληνικές ομάδες: Να αποκλείσει Ισραηλινούς στην έδρα τους. Μετά το 0-0 της Τούμπας, τα πάντα είναι ανοιχτά για το ματς στο «σπίτι» της Μπεϊτάρ Ιερουσαλήμ που θα αρχίσει στις 20:30. Ειδικά απέναντι σε ένα φανατισμένο κοινό που προσπαθεί να δημιουργήσει προβλήματα στον ΠΑΟΚ, επηρεάζοντάς τον από κάθε άποψη.

Ο Ράζβαν Λουτσέσκου περιμένει σαφώς περισσότερη ενέργεια και φαντασία απ’ τους παίκτες του, για να μην είναι προβλέψιμοι δημιουργικά και να κατορθώσουν να νικήσουν είτε στην κανονική διάρκεια του αγώνα είτε στον έξτρα χρόνο, για να πάρουν αυτοί την πρόκριση. Διαφορετικά η σεζόν θα έχει αρχίσει με αποτυχία.

Ο Άρης δοκιμάζεται τρία τέταρτα μετά τον ΠΑΟΚ (21:15) στο «Κλεάνθης Βικελίδης» απέναντι στην Αραράτ. Το γεγονός πως παίζει στην έδρα του μετά το 1-1 της Αρμενίας, του δίνει αυτόματα ένα πλεονέκτημα, ειδικά κόντρα σε μια άπειρη ομάδα. Συγχρόνως επικίνδυνη, ειδικά μεσοεπιθετικά στο transition.

Ο Τόλης Τερζής θα προχωρήσει σε αλλαγές όπως όλα δείχνουν, με τον Μορόν και Φεράρι να είναι στην ενδεκάδα εκτός συγκλονιστικού απροόπτου. Με τον κόσμο στο πλευρό τους οι «κίτρινοι» θέλουν να «τελειώσουν» όσο πιο γρήγορα γίνεται την πρόκριση, για να μη δώσουν δικαιώματα στους Αρμένιους.

Παρακολουθήστε LIVE τους δύο επαναληπτικούς στο Conference League:

23:16
Γιώργος Κυριακόπουλος

Τέλος στο "Κλ. Βικελίδης"

Ο Άρης πήρε την πρόκριση στην επόμενη φάση των προκριματικών του Conference League, χάρις στην κεφαλιά του Φαμπιάνο στο 80ο λεπτό της αναμέτρησης. Επόμενος αντίπαλος είναι η Ντιναμό Κιέβου.

23:11

Άρης - Αραράτ 1-0

Έξι λεπτά οι καθυστερήσεις στον αγώνα.

23:09

89' Αλλαγή για τον Άρη. Ο Ματαρίτα αντί του Λουίς Πάλμα.

23:09

89' Κίτρινη κάρτα - Έζα (Αραράτ)

23:07

87' Αλλαγή για τον Άρη. Ο Χριστοδουλόπουλος αντί του Μορόν.

23:06

84' Δύο αλλαγές για την Αραράτ. Οι Αμπαρτσουμιάν και Χακομπιάν, αντί των Ομπιέρο και Αλεμάο, αντίστοιχα.

23:00

ΓΚΟΟΟΟΛ για τον Άρη!

80' Ο Λούις Πάλμα έκανε τη σέντρα από τα αριστερά και ο Φαμπιάνο με κεφαλιά στην "πλάτη" της άμυνας της Αραράτ, έστειλε τη μπάλα στην εστία του Ερμάκοβ για το 1-0 του Άρη!

22:57

Άρης - Αραράτ 0-0

76' Ευκαιρία για τον Άρη. Ο Πάβιτσιτς βρέθηκε σε θέση βολής μέσα στην περιοχή, αλλά το πλασέ που έκανε πέρασε άουτ.

22:51

70' Ευκαιρία για την Αραράτ. Ο Γένε έκανε το μακρινό σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ, εκατοστά δίπλα από το δεξί δοκάρι του Κουέστα.

22:35

Τέλος στο Ισραήλ!

Ο ΠΑΟΚ πήρε πανηγυρική πρόκριση στο Ισραήλ επικρατώντας 4-1 της Μπεϊτάρ, αγωνιζόμενος από το 40' με παίκτη λιγότερο και με δύο τέρματα στις καθυστερήσεις

22:33

ΓΚΟΟΟΟΛ για τον ΠΑΟΚ!

96' Ο Τσιγγάρας έκλεψε τη μπάλα στη μεσαία γραμμή, έφυγε στην κόντρα, βρήκε τον Κωνσταντέλια στον άξονα και αυτός με τρομερό πλασέ, νίκησε τον Σίλβα για το 4-1.

22:29

91' Δεύτερο αυτογκόλ της Μπεϊτάρ! Ο Κωνσταντέλιας έκανε τρομερή κίνηση, βρέθηκε απέναντι στον Σίλβα, έκανε το σουτ, ο πορτιέρο των Ισραηλινών απέκρουσε, αλλά ο Τομά που ακολούθησε έσπρωξε τη μπάλα στην εστία της ομάδας του για το 3-1.

22:28

Μπεϊτάρ Ιερουσαλήμ - ΠΑΟΚ 1-2

22:28

90' Αλλαγή για την Μπεϊτάρ. Ο Αζάρια έδωσε τη θέση του στον Κανούκ.

22:25

Σέντρα στο δεύτερο μέρος.

22:25

46' Αλλαγή για τον Άρη. Ο Σαβέριο αντί του Μεντέντες.

22:17

79' Νέα μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Στην αντεπίθεση ο Κωνσταντέλιας είδε την κίνηση του Σαμάτα, αυτός έκανε με τη μία το πλασέ, αλλά ο Σίλβα βγήκε και έδιωξε σε κόρνερ.

22:15

77' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Νάρεϊ έκανε τη σέντρα για τον Σαμάτα, ο Σίλβα συγκρούστηκε με συμπαίκτη του, αλλά το σουτ του Τσιγγάρα από το ύψος της περιοχής, πέρασε άουτ.

22:13

76' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Κωνσταντέλιας αντί του Ζίβκοβιτς.

22:09

70' Ευκαιρία για την Μπεϊτάρ. Ο Μπίτον έκανε το γύρισμα από τα δεξιά, ο Φράιντεϊ θέλησε να κάνει το σουτ, αλλά δεν το έπιασε καλά και ο Κοτάρσκι μπλόκαρε εύκολα.

22:06

Ημίχρονο στο "Κλ. Βικελίδης"

Άρης και Αραράτ πηγαίνουν στα αποδυτήρια χωρίς σκορ, με την πρόκριση να παραμένει ανοικτή.

22:04

66' Ο Σούα σκόραρε για την Μπεϊτάρ, όμως το τέρμα του ακυρώθηκε για οφσάιντ του σκόρερ στην σέντρα που έκανε από τα αριστερά.

22:01

42' Κίτρινη κάρτα - Οντουμπάτζο (Άρης)

21:58

61' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Σαμάτα πήρε τη θέση του Μπράντον Τόμας

21:53

56' Αλλαγή για την Μπεϊτάρ. Ο Ασκενάζι έδωσε τη θέση του στον Τόμας.