Premier League - Λίβερπουλ: «Βροντερή» απάντηση σε Τότεναμ – Όλα τα γκολ (videos)

Premier League: Η Λίβερπουλ έκανε επίδειξη δύναμης κόντρα στη Γουλβς κι έπιασε ξανά στην κορυφή την Τότεναμ, η οποία νωρίτερα είχε πάρει το ντέρμπι με την Άρσεναλ.

2'

Οι παίκτες του Γιούργκεν Κλοπ ήταν εντυπωσιακοί στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα και συνέτριψαν με 4-0 τους «Λύκους» στο «Άνφιλντ», όπου βρέθηκαν μετά από αρκετούς μήνες και φίλοι της ομάδας.

Με αυτό τον τρόπο οι «κόκκινοι» έδωσαν μια «βροντερή» απάντηση στην Τότεναμ, η οποία λίγες ώρες νωρίτερα είχε πάρει με 2-0 το ντέρμπι του Λονδίνου κόντρα στην Άρσεναλ.

Ο Κώστας Τσιμίκας ήταν στον πάγκο της Λίβερπουλ, η οποία πήγε στο ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 1-0, έχοντας σκόρερ τον Σαλάχ. Μετά την ανάπαυλα οι πρωταθλητές πάτησαν... γκάζι και με τους Βαϊνάλντουμ (59΄) και Μάτιπ (67΄) διασφάλισαν τη νίκη, ενώ το τέταρτο γκολ ήταν... αυτογκόλ του Σεμέδο.

Νωρίτερα, η Τότεναμ επικράτησε στο ντέρμπι του Λονδίνου της Αρσεναλ με 2-0 κι έδειξε για μια ακόμη φορά πως τη φετινή σεζόν είναι ικανή να διεκδικήσει το πρωτάθλημα. Τα γκολ των «Σπερς» σημείωσαν οι Σον (13') και Κέιν (90'+).

Τα αποτελέσματα κι οι σκόρερ

Λίβερπουλ-Γουλβς 4-0 (24΄ Σαλάχ, 59΄ Βαϊνάλντουμ, 67΄ Μάτιπ, 78΄ αυτ. Σεμέδο)

Τότεναμ-Άρσεναλ 2-0 (13΄ Σον, 45΄+ Κέιν)

Σέφιλντ Γιουνάιτεντ-Λέστερ 1-2 (26΄ ΜακΜπέρνι - 24΄ Πέρεθ, 90΄ Βάρντι)

Γουέστ Μπρομ-Κρίσταλ Πάλας 1-5 (30΄ Γκάλαχερ - 8΄ αυτ. Φούρλονγκ, 55΄, 68΄ Ζαχά, 59΄, 82΄ Μπέντεκε)

Τσέλσι-Λιντς 3-1 (27΄ Ζιρού, 61΄ Ζούμα, 90΄+3 Πούλισικ - 4΄ Μπάμφορντ)

Γουέστ Χαμ-Μάντσεστερ Γ. 1-3 (38΄ Σούτσεκ - 65΄ Πογκμπά, 68΄ Γκρίνγουντ, 78΄ Ράσφορντ)

Μάντσεστερ Σίτι-Φούλαμ 2-0 (5΄ Στέρλινγκ, 26΄πεν. Ντε Μπρόιν)

Μπέρνλι-Έβερτον 1-1 (3΄ Μπρέιντι - 45΄+ Κάλβερτ-Λιούιν)

Μπράιτον-Σαουθάμπτον 7/12

Άστον Βίλα-Νιούκαστλ Αναβλήθηκε

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 11 αγώνες): Τότεναμ 24, Λίβερπουλ 24, Τσέλσι 22, Λέστερ 21, Μάντσεστερ Γ. 19 (10αγ.), Μάντσεστερ Σίτι 18 (10αγ.), Γουέστ Χαμ 17, Σαουθάμπτον 17 (10αγ.), Έβερτον 17, Γουλβς 17, Κρίσταλ Πάλας 16, Άστον Βίλα 15 (9αγ.), Λιντς 14, Νιούκαστλ 14 (10αγ.), Άρσεναλ 13, Μπράιτον 10 (10αγ.), Φούλαμ 7, Γουέστ Μπρομ 6, Μπέρνλι 6 (10αγ.), Σέφιλντ Γιουν. 1.