Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός 2-1: «Πράσινο» ατσάλι, του... έκοψε το αήττητο! - Δείτε τα γκολ (vids+pics)

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός: To «τριφύλλι» νίκησε 2-1 τους «ερυθρόλευκους», έκανε βήμα Ευρώπης και παράλληλα έβαλε τέλος στα όνειρα των αντιπάλων του για αήττητο πρωτάθλημα.

Πριν από τη σέντρα της αναμέτρησης στο «Απόστολος Νικολαϊδης», η ΠΑΕ Παναθηναϊκός είχε ετοιμάσει ένα πολύ ωραίο τελετουργικό για τα 113 χρόνια ζωής που συμπλήρωσε ο σύλλογος πριν λίγες ημέρες. Ο Λάζλο Μπόλονι κι οι παίκτες του φρόντισαν να κάνουν το καλύτερο δώρο γενεθλίων, μια νίκη επί του Ολυμπιακού.

Οι «πράσινοι» εμφανίστηκαν πειστικοί και στη μεγαλύτερη διάρκεια είχαν φέρει το ματς εκεί που ήθελαν, έχοντας κορυφαίο τον Γιουνούς Σανκαρέ. Ο Σενεγαλέζος έδωσε την ασίστ στο πρώτο γκολ που ήρθε νωρίς από τον Μαουρίτσιο, ενώ ήταν αυτός που έκανε το 2-0.

Από την άλλη, οι «ερυθρόλευκοι» είχαν την κατοχή αλλά δεν μπορούσαν να εκμεταλλευτούν τις ευκαιρίες τους. Τελικά, τα κατάφεραν, έπειτα από καραμπόλα, στο 82ο λεπτό και μέχρι το φινάλε άσκησαν αφόρητη πίεση στον αντίπαλο τους.

Μάλιστα, θα μπορούσαν να είχαν αποφύγει την ήττα, αν δεν ήταν ο Σωκράτης Διούδης, ο οποίος έκανε εντυπωσιακές επεμβάσεις, με χαρακτηριστικότερη αυτή στο σουτ του Μασούρα στο 89ο λεπτό.

Ο Ολυμπιακός δεν τα κατάφερε κι έτσι «έσβησε» το όνειρο του για κατάκτηση του πρωταθλήματος ως αήττητος. Αυτό το έχουν καταφέρει μόνο ο Παναθηναϊκός κι ο ΠΑΟΚ.

Εικόνες από το ματς

Το φιλμ του αγώνα

Προειδοποίηση με Ενγκμπαγκοτό

Στο 5ο λεπτό ο Μαουρίσιο βρήκε κάθετα τον Ενγκμπακοτό, ο οποίος με συρτό σουτ από το ύψος του πέναλτι έστειλε τη μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι.

1-0 με κεφαλιά του Μαουρίτσιο

Ο Παναθηναϊκός έκλεψε την μπάλα κι ο Σανκαρέ βγήκε από τα αριστερά, έκανε ωραία σέντρα, ο Ενγκμπακοτό την άφησε κι ο Μαουρίτσιο με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0 στο 6'. Είναι το πρώτο του γκολ με τα «πράσινα».

Το πέναλτι που ζήτησαν οι πράσινοι

Πρώτη ερυθρόλευκη απειλή με Βρουσάι

Στο 18', ο Ολυμπιακός έκανε αισθητή την παρουσία του επιθετικά με σουτ του Βρουσάι από καλή θέση που κατέληξε άουτ.

Το πέναλτι που ζήτησε ο Χασάν

Στο 29', ο Χασάν ζήτησε πέναλτι σε μονομαχία με τον Σένκεφελντ, δίχως όμως να δικαιώνεται από τον διαιτητή.

Η τελευταία ευκαιρία του πρώτου μέρους

Στο 44', ο Φορτούνης μοίρασε στον Χασάν και εκείνος μετά από προσποίηση, σούταρε πάνω από τα δοκάρια του Διούδη.

Το χαμένο τετ α τετ του Χασάν

Στο 64', ο Χασάν βρέθηκε μετά από κόντρες απέναντι από τον Διούδη, όμως το τελείωμα του δεν ήταν καλό.

Λάθος Σα, 2-0 ο Σανκαρέ

Η μεγάλη ευκαιρία του Ανδρούτσου

Μειώσε μετά από καραμπόλα ο Ελ Αραμπί

Το πέναλτι που ζήτησε ο Βαλμπουενά

Η καθοριστική φάση του Μασούρα

Στο 89ο λεπτό ο Μασούρας βρέθηκε ολομόναχος στο ύψος της μικρής περιοχής, πλάσαρε, αλλά ο Διούδης του είπε "όχι".