Προκριματικά Παγκοσμίου Κυπέλλου: Νίκη πρωτιάς για την Ισπανία – Όλα τα γκολ κι οι βαθμολογίες

Προκριματικά Παγκοσμίου Κυπέλλου 2022: Δείτε όλα τα γκολ από τις αναμετρήσεις της Τετάρτης (8/9) για την ευρωπαϊκή ζώνη.
Προκριματικά Παγκοσμίου Κυπέλλου 2022
3'

Η Ισπανία έκανε το χρέος της κι έφυγε με το «τρίποντο» από την Πρίστινα, κερδίζοντας 2-0 το Κόσοβο.

Οι «φούριας ρόχας» δυσκολεύτηκαν αρκετά αλλά πέτυχαν τον στόχο τους κι εκμεταλλεύτηκαν την ήττα της Σουηδίας στο ΟΑΚΑ, αποκτώντας έτσι προβάδισμα για την πρώτη θέση του ομίλου όπου βρίσκεται κι η Εθνική.

Η Πολωνία σόκαρε την Αγγλία, καθώς ισοφάρισε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων! Ο Ντάμιαν Σιμάνσκι της ΑΕΚ εκμεταλλεύτηκε τη σέντρα του Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι κι έκανε το τελικό 1-1. Ζωντανή στη μάχη της πρόκρισης έμεινε κι η Αλβανία, η οποία είχε εύκολο έργο κόντρα στο Σαν Μαρίνο, επικρατώντας 5-0!

Η Ιταλία «διέλυσε» τη Λιθουανία με 5-0 στη Ρέτζιο Εμίλια και πανηγύρισε την πρώτη της νίκη μετά την κατάκτηση του Euro 2020, ενώ τo «3 στα 3» έκανε η Γερμανία με τον Χάνσι Φλικ στον πάγκο της, καθώς επικράτησε 4-0 της Ισλανδίας στο Ρέικιαβικ.

ΤΑ ΓΚΟΛ...

2ος Όμιλος

Ελλάδα-Σουηδία 2-1 (62' Μπακασέτας, 78' Παυλίδης - 80' Κουάισον)

Κόσοβο-Ισπανία 0-2 (32' Φορνάλς, 90' Τόρες)

3ος Όμιλος

Ιταλία-Λιθουανία 5-0 (11', 29' Κιν, 14' αυτ. Ούτκους, 24' Ρασπάντορι, 54' Ντι Λορέντσο)

9ος Όμιλος

Αλβανία-Σαν Μαρίνο 5-0 (32' Μανάι, 58' Λάτσι, 61' Μπρόια, 68' Χισάι, 80' Ουζούνι)

Ουγγαρία-Ανδόρα 2-1 (9' Σάλαϊ, 18' Μπότκα - 82' Λοβέρα)

Πολωνία-Αγγλία 1-1 (90+2' Σιμάνσκι - 72' Κέιν)

1. Αγγλία 5-1-0 18-2 16
  2. Αλβανία 4-0-2 10-6 12
  3. Πολωνία 3-2-1 19-8 11
  4. Ουγγαρία 3-1-2 12-10 10
  5. Ανδόρα 1-0-5 4-14 3
  6. Σαν Μαρίνο 0-0-6 1-24 0