Serie A: «Λύτρωση» στο 94’ για την Ίντερ, δυσκολεύτηκε η Μίλαν

Serie A: Η Ίντερ «λυτρώθηκε» στην τελευταία φάση στον αγώνα με τη Λέτσε, ενώ Μίλαν «ζορίστηκε» για να κάμψει την αντίσταση της Ουντινέζε.

Serie A Ιταλία
Twitter: @Inter
1'

«Σκούρα» τα βρήκαν στην πρεμιέρα οι δύο ομάδες του Μιλάνου, ωστόσο αμφότερες ξεκίνησαν με το δεξί στο νέο πρωτάθλημα.

Η Μίλαν με… καρδιά πρωταθλήτριας κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Ουντινέζε, έχοντας πρωτοστάτες του Ρέμπιτς και Ντίας. Οι γηπεδούχοι πάτησαν γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο κι επικράτησαν 4-2 της ομάδας του Φρίουλι.

Όσο για την Ίντερ, όλα έδειχναν ότι η «νεοφώτιστη» Λέτσε θα της «έκοβε» με το «καλημέρα» βαθμούς, αλλά τελικά «λυτρώθηκε» στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων. Στην τελευταία φάση του αγώνα, ο Ντάμφρις έκανε το 2-1, αποτρέποντας τη «γκέλα» για τους «νερατζούρι».

Η Τορίνο έφυγε με το «τρίποντο» (2-1) από την έδρα της «νεοφώτιστης» Μόντσα του Σίλβιο Μπερλουσκόνι, ενώ σημαντική εκτός έδρας νίκη (2-0) πέτυχε η Αταλάντα στην έδρα της Σαμπντόρια.

Τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα της 1ης αγωνιστικής

Σάββατο 13 Αυγούστου

• Μίλαν - Ουντινέζε 4-2 (11' πεν. Ερναντέζ, 15', 68' Ρέμπιτς, 46' Μπραχίμ Ντίαθ - 3' Μπεκάο, 45' Μασίνα)
  • Σαμπντόρια - Αταλάντα 0-2 (26' Τολόι, 90'+5' Λούκμαν)
  • Λέτσε - Ιντερ 1-2 (48' Σισάι - 2' Λουκάκου, 90'+5' Ντάμφρις)

• Μόντσα - Τορίνο 1-2 (43' Μίραντσουκ, 66' Σανάμπρια - 90'+5' Ντάνι Μότα)