La Liga: Η «βασίλισσα» υπέταξε την Τζιρόνα

Η Ρεάλ Μαδρίτης με άνεση επικράτησε στην έδρα της Τζιρόνα με 3-0 και την ανάγκασε να υποχωρήσει στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.

1'

Το… όνειρο της Τζιρόνα τερματίστηκε πάνω στη Ρεάλ Μαδρίτης. Οι «μερένχες» επισκέφθηκαν την έδρα της για την 8η αγωνιστική νίκησαν με χαρακτηριστική άνεση (3-0) σε ένα ματς που πριν αρχίσει έμοιαζε με ντέρμπι κορυφής.

Έτσι έλαβε τέλος το σερί των έξι νικών των γηπεδούχων. Ο Χοσελού στο 17΄ άνοιξε το σκορ για τη Ρεάλ, με τον Τσουαμενί να βάζει τις βάσεις του «διπλού» τέσσερα λεπτά αργότερα, διαμορφώνοντας το 2-0 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Οι Μαδριλένοι κυριάρχησαν και στο δεύτερο μέρος, «σφραγίζοντας» τη νίκη στο 71΄ με τον Μπέλιγχαμ. Στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε ο Νάτσο.