Premier League: Αλύγιστη η Άρσεναλ, γύρισε από το 0-2 με την Τσέλσι κι έπιασε την Μάντσεστερ Σίτι

Η Άρσεναλ βρέθηκε να χάνει με δύο γκολ από την Τσέλσι στο «Στάμφορντ Μπριτζ», αλλά κατάφερε να φέρει τα πάνω κάτω μέσα σε 7 λεπτά και να φύγει με τον βαθμό της ισοπαλίας 2-2, επιστρέφοντας στην κορυφή της βαθμολογίας της Premier League.
AΠΕ - ΜΠΕ

Το σερί τεσσάρων νικών της Άρσεναλ κόντρα στην Τσέλσι διακόπηκε, όμως οι «κανονιέρηδες» παρότι βρέθηκαν να χάνουν με δύο γκολ, κατάφεραν να αποσπάσουν ισοπαλία 2-2 στο «Στάμφορντ Μπριτζ» για την 9η αγωνιστική της Premier League και να πιάσουν τη Μάντσεστερ Σίτι στην κορυφή της βαθμολογίας.

Πλέον, ωστόσο, η Τότεναμ έχει την ευκαιρία το βράδυ της Δευτέρας (23/10) να βρεθεί μόνη στην κορυφή της βαθμολογίας, με την προϋπόθεση να νικήσει στην έδρα της την Φούλαμ.

Η Τσέλσι είναι επίσης σε ανοδική πορεία και σε μεγάλο βαθμό το έδειξε και στο σημερινό ματς με την Αρσεναλ. Μετά το 2-0 επί της Φούλαμ και το 4-1 με την Μπέρνλι, η Τσέλσι προηγήθηκε 2-0 των «κανονιέρηδων» στο «Στάμφορντ Μπριτζ» με τα γκολ των Πάλμερ και Μούντρικ, αλλά το συγκρότημα του Μίκελ Αρτέτα δεν το έβαλε κάτω. Μείωσε στο 77΄ με τον Ράις και στο 84΄ έφτασε στην ισοφάριση με τον Τροσάρ, ο οποίος είχε περάσει αλλαγή στο 78ο λεπτό.

Τα αποτελέσματα της 9ης αγωνιστικής στην Premier League:

Λίβερπουλ-Έβερτον 2-0 (75΄ πεν., 90+7΄ Σαλάχ)

Μπόρνμουθ-Γουλβς 1-2 (17΄ Σολάνκε - 47΄ Κούνια, 87΄ Κάλαϊτζιτς)

Μπρέντφορντ-Μπέρνλι 3-0 (24΄ Βίσα, 62΄ Μπεουμό, 87΄ Γκόντος)

Μάντσεστερ Σίτι-Μπράιτον 2-1 (7΄ Άλβαρες, 19΄ Χάαλαντ - 73΄ Φάτι)

Νιούκαστλ-Κρίσταλ Πάλας 4-0 (8΄ Μέρφι, 44΄ Γκόρντον, 45+1΄ Λονγκσταφ, 66΄ Γουίλσον)

Νότιγχαμ Φόρεστ-Λούτον 2-2 (48΄, 76΄ Γούντ - 83΄ Ογκμπένε, 90+3΄ Αντεμπάγιο)

Τσέλσι-Άρσεναλ 2-2 (15΄ πεν. Πάλμερ, 48΄ Μούντρικ - 77΄ Ράις, 84΄ Τροσάρ)

Σέφιλντ Γιουν.-Μάντσεστερ Γ. 22:00