Euro 2024: Έσπασε όλα τα ρεκόρ η Γαλλία, 14-0 το Γιβραλτάρ | Προκρίθηκαν Ολλανδία, Ρουμανία, Ελβετία

Euro 2024: Κανένα οίκτο δεν έδειξε η Γαλλία στο Γιβραλτάρ, καθώς το διέλυσε 14-0 για την 9η αγωνιστική των προκριματικών, στον όμιλο της Ελλάδας, με την Ολλανδία να «κλείνει» θέση στα τελικά.
EPA/SEBASTIEN NOGIER, ΑΜΠΕ

Λίγες μέρες πριν το ταξίδι στην Ελλάδα και την Αθήνα για την αυλαία των ομίλων στα προκριματικά του Euro 2024, η Γαλλία έσπασε όλα τα ρεκόρ, αφού συνέτριψε 14-0 το Γιβραλτάρ, σημειώνοντας τη μεγαλύτερη νίκη στην ιστορία της.

Το ματς ξεκίνησε με τους χειρότερους οιωνούς για τους φιλοξενούμενους, αφού στο 3’ ο Σάντος σημείωσε αυτογκόλ, στο επόμενο λεπτό ο Τουράμ έκανε το 2-0 και στο 16’ ο Ζαΐρ-Έμερι, διαμόρφωσε το 3-0. Δύο λεπτά αργότερα, ο Σάντος αποβλήθηκε για το Γιβραλτάρ και ακολούθησε μία… μπλε καταιγίδα.

Ο Εμπαπέ σημείωσε χατ-τρικ χωρίς να… πιεστεί (30’ πεν., 74’ και 82’), δύο τέρματα σημείωσαν ο Κομάν (36’, 65’) κι ο Ζιρού (89’ και 91’), ενώ ακόμα σκόραραν οι Κλος, Φοφανά, Ραμπιό και Ντεμπελέ.

Στο Euro 2024 η Ολλανδία

Θέση στην τελική φάση του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος «έκλεισε» η Ολλανδία, μια και επικράτησε 1-0 της Ιρλανδίας, χάρις σε τέρμα του Βέγκχορστ στο 12’ με αποτέλεσμα η τελευταία αγωνιστική κόντρα στο Γιβραλτάρ να θεωρείται τυπική διαδικασία.

Ακόμα την πρόκρισή τους στα γήπεδα της Γερμανίας το ερχόμενο καλοκαίρι εξασφάλισαν Ρουμανία και Ελβετία. Οι πρώτοι επικράτησαν 2-1 του Ισραήλ, σε ματς που έγινε στην Ουγγαρία. Ο Ζάχαβι άνοιξε το σκορ μόλις στο 2ο λεπτό για τους τυπικά γηπεδούχους, αλλά στο 10’ ο Πούσκας ισοφάρισε για τους Ρουμάνους και στο 63’ ο Χάτζι έκανε την ανατροπή.

Την δεύτερη θέση του 9ου ομίλου εξασφάλισε και η Ελβετία, μετά την ισοπαλία της 1-1 με το Κόσοβο. Ο Βάργκας έκανε το 1-0 για τους Κεντρικοευρωπαίους στο 47’ αλλά στο 82’ ο Χισένι έφερε το ματς στα ίσια (1-1). Ωστόσο, οι γηπεδούχοι αν και αγχώθηκαν, τελικά πήραν την πρόκριση, λόγω της νίκης των Ρουμάνων.

Τα αποτελέσματα της 9ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου

• Γαλλία - Γιβραλτάρ 14-0 (3' αυτ. Σάντος, 4' Τουράμ, 16' Ζαΐρ-Εμερί, 30' πεν., 75', 82' Μπαπέ, 34' Κλος, 36', 66' Κομάν, 37' Φοφανά, 64' Ραμπιό, 73' Ντεμπελέ, 78', 89', 91' Ζιρού)
  • Ολλανδία - Ιρλανδία 1-0 (12' Βέγκχορστ)