Euro 2024: Ιστορική πρόκριση για Γεωργία - Πήρε το ντέρμπι η Τουρκία | Το πανόραμα

Euro 2024: Ιστορία έγραψε η Γεωργία, καθώς πέτυχε το… θαύμα, επικρατώντας 2-0 της Πορτογαλίας, τη στιγμή που η Τουρκία επιβλήθηκε 2-1 της Τσεχίας σ’ ένα επεισοδιακό ντέρμπι.
Γεωργία
Τρομερή επιτυχία για τη Γεωργία με την πρόκριση στους "16" του Euro 2024
EPA/GEORGI LICOVSKI, ΑΜΠΕ
6'

Ιστορική επιτυχία για τη Γεωργία, μια και στην τελευταία αγωνιστική του 6ου ομίλου νίκησε την Πορτογαλία, που ήταν αδιάφορη βαθμολογικά και έφτασε τους 4 βαθμούς, με αποτέλεσμα να πάρει την πρόκριση για τους «16» ως 3η του γκρουπ.

Στο άλλο ματς του ομίλου, η Τουρκία «σφράγισε» την πρόκριση με τη νίκη 2-1 επί της Τσεχίας, σ’ ένα επεισοδιακό ντέρμπι, αγωνιζόμενη για περισσότερο από 70 λεπτά με παίκτη περισσότερο, ενώ μετά το τέλος υπήρξε σύρραξη μεταξύ των παικτών και ακολούθησαν αποβολές.

Έκανε το «θαύμα» η Γεωργία

Τη μεγαλύτερη επιτυχία, τουλάχιστον μέχρι την επόμενη, στην ιστορία της σημείωσε η Εθνική Γεωργίας, η οποία έκανε το… θαύμα. Οι παίκτες του Βίλι Σανιόλ επικράτησαν 2-0 της Πορτογαλίας, που παρουσιάστηκε με πολλές αλλαγές, καθώς είχε ήδη εξασφαλίσει την πρωτιά και πήραν το «εισιτήριο» για την επόμενη φάση, ως 3η του ομίλου.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τους Γεωργιανούς, μια και μόλις στο 2ο λεπτό ο Μικαουτάτζε εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Σίλβα στη μεσαία γραμμή, βρήκε τον Κβαρατσκέλια, που μπήκε στην περιοχή και με όμορφο πλασέ, νίκησε τον Ντιόγκο Κόστα κάνοντας το 1-0 και σημειώνοντας το 5ο πιο γρήγορο γκολ των Euro, έπειτα από 1 λεπτό και 34 δευτερόλεπτα.

Στην συνέχεια, η Πορτογαλία προσπάθησε να αντιδράσει και στο 17’ ο Κριστιάνο Ρονάλντο δοκίμασε τα ρεφλέξ του Μαμαρντασβίλι, ο οποίος έδιωξε με γροθιές το δυνατό φάουλ του Πορτογάλου σούπερ σταρ.

Εννέα λεπτά αργότερα οι Ίβηρες απείλησαν και πάλι με το σουτ του Κονσεϊσάο μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ, ενώ ο νεαρός μέσος είχε μία ακόμα τελική, στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου, με τον πορτιέρο της Γεωργίας να μπλοκάρει.

Στο δεύτερο μέρος οι Πορτογάλοι ανέβασαν την πίεσή τους, απείλησαν με τους Κριστιάνο Ρονάλντο και Ντανίλο, αλλά η Γεωργία κατάφερε να «χτυπήσει». Συγκεκριμένα, στο 55’ ο Αντόνιο Σίλβα πάτησε τον Λοκοσβίλι στην περιοχή, αρχικά ο διαιτητής έδειξε να συνεχιστεί το ματς, αλλά έπειτα από υπόδειξη του VAR καταλόγισε το πέναλτι.

Ο Ζόρζε Μικαουτάτζε ανέλαβε να εκτελέσει την… εσχάτη των ποινών και με το τρίτο του τέρμα σε ισάριθμες εμφανίσεις στο Euro 2024 διαμόρφωσε το 2-0 που έφερε την Γεωργία ακόμα πιο κοντά στο… θαύμα.

Οι Πορτογάλοι προσπάθησαν να βρουν ένα τέρμα, όμως, άφησαν πολλούς χώρους. Μάλιστα, στο 72’ ο Κακβετάτζε έφτασε κοντά στο γκολ αλλά το σουτ που έκανε πέρασε άουτ, ενώ στις καθυστερήσεις το σουτ του Κονσεϊσάο πέρασε άουτ.

Διαιτητής: Σάντρο Σάρερ (Ελβετία)

Κίτρινες: 85’ Μεκβαμπισβίλι - 28’ Κριστιάνο Ρονάλντο, 44’ Νέτο, 53’ Νέβες

Γεωργία (Βίλι Σανιόλ): Μαμαρντασβίλι, Κακαμπάτζε, Γκβελεσιάνι (76’ Κβιρκβέλια), Κάσια, Λοτσοσβίλι (63’ λ. τρ. Τσιταϊσβίλι), Ντβάλι, Κακβετάτζε (81’ Μεκβαμπισβίλι), Κοτσορασβίλι, Κιτεϊσβίλι, Μικαουτάτζε, Κβαρατσκέλια (81’ Νταβιντασβίλι).

Πορτογαλία (Ρομπέρτο Μαρτίνεθ): Ντιόγκο Κόστα, Αντόνιο Σίλβα (66’ Σεμέδο), Ντανίλο, Ινάσιο, Νταλότ, Ζοάο Νέβες (75’ Νούνιες), Κονσεϊσάο, Παλίνια (46’ Ρουμπέν Νέβες), Νέτο (75’ Ζότα), Κριστιάνο Ρονάλντο (66’ Γκονσάλο Ράμος), Ζοάο Φέλιξ.

Πήρε το ντέρμπι η Τουρκία

Στο άλλο ματς του ομίλου, η Τουρκία κατάφερε να επιβεβαιώσει τα προγνωστικά και πήρε τη νίκη 2-1 επί της Τσεχίας και παράλληλα τη δεύτερη θέση του 6ου ομίλου και την πρόκριση στους «16» της διοργάνωσης. Όμως, το ματς μόνο… ήρεμο δεν ήταν, αφού προκλήθηκαν επεισόδια μετά το τέλος, μεταξύ των ποδοσφαιριστών.

Η ομάδα του Ιβάν Χάσεκ χρειαζόταν μόνο τη νίκη για να πάρει την πρόκριση και στο 17ο λεπτό απείλησε με τον Χράνατς που έχασε μοναδική ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ. Μάλιστα, τρία λεπτά αργότερα, οι Τσέχοι είδαν τον Μπαράκ να τους… κρεμά, μια και αντίκρισε δύο κίτρινες κάρτες και αποβλήθηκε.

Όπως είναι εύκολα αντιληπτό, οι Τούρκοι ανέλαβαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, ωστόσο, δεν μπόρεσαν να απειλήσουν με αξιώσεις την εστία του Στάνεκ. Αντίθετα, στο 51ο λεπτό ο Χακάν Τσαλχάνογλου κατάφερε να βρει το… αντίδοτο στην άμυνα των Τσέχων, μια και με όμορφο εξωτερικό φάλτσο, έγραψε το 1-0, σε μία φάση που ο πορτιέρο της ομάδας του Ιβάν Χάσεκ τραυματίστηκε και αναγκάστηκε να αποχωρήσει.

Ωστόσο, στο 66’ μετά από σύγχυση στην τουρκική περιοχή, ο Σούτσεκ εκμεταλλεύτηκε την κατάσταση και ισοφάρισε 1-1 βάζοντας «φωτιά» στην υπόθεση πρόκριση. Πάντως, στην συγκεκριμένη φάση οι Τούρκοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα για φάουλ στον πορτιέρο της εθνικής ομάδας σε διεκδίκηση με τον Χόρι.

Έστω και με αριθμητικό μειονέκτημα, οι Τσέχοι βρίσκοταν ένα γκολ μακριά από το θαύμα. Τελικά δεν τα κατάφεραν, ενώ στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Τοσούν διαμόρφωσε το τελικό 2-1. Ήταν ένα επεισοδιακό ματς, που ολοκληρώθηκε με μικροσυμπλοκές μεταξύ των παικτών με το σφύριγμα της λήξης και τον διαιτητή να κάνει... ρεκόρ παρατηρήσεων με 2 κόκκινες 17 κίτρινες κάρτες.

Διαιτητής: Ιστβάν Κόβατς (Ρουμανία)

Κίτρινες: Γιάρος, Τσερβ, Σικ, Κρέιτσι, Μπαράκ, Σούτσεκ - Οζκάν, Γιλντίζ, Τσαλχάνογλου, Μουλντούρ, Γιουκσέκ, Γκιουνόκ, Ακαϊντίν, Κιοκτσού, Γκιουλέρ, Αϊχάν

Κόκκινη: Μπαράκ (20΄-δεύτερη κίτρινη), Χόρι (μετά το τέλος του αγώνα)

Τσεχία (Ιβάν Χάσεκ): Στάνεκ (55’ Κόβαρ), Κρέιτσι, Χόλες, Ντ. Γιουράσεκ (81’ Μ. Γιούρασεκ), Πρόβοντ (75’ Λινγκρ), Σούτσεκ, Τσούφαλ, Μπάρακ, Χλόζεκ (55’ Χόρι), Χίτιλ (55’ Κούχτα).

Τουρκία (Βιντσέντσο Μοντέλα): Γκιουνόκ, Καντίογλου, Ακαϊντίν, Ντεμιράλ, Οζκάν, Τσαλχάνογλου (87’ Κιουκτσού), Μουλντούρ, Γιουκσέκ (63’ Γιοκουσλού), Γιλντίζ (75’ Ακτούρκογλου), Γκιουλέρ (75’ Τοσούν), Γιλμάζ.