Copa America: «Μπαμ» του Παναμά κόντρα στις ΗΠΑ, «πεντάρα» η Ουρουγουάη - Δείτε τα highlights

Copa America: Μια από τις μεγαλύτερες νίκες της ιστορίας του πέτυχε ο Παναμάς κόντρα στις ΗΠΑ – Στην κορυφή του ομίλου η Ουρουγουάη, μετά την «πεντάρα» κόντρα στη Βολιβία.
Copa America
AP Photo/Mike Stewart
1'

Οι Παναμέζοι νίκησαν 2-1 τους Αμερικανούς, με ανατροπή και τους έπιασαν στη βαθμολογία.

Ο Μπάλογκαν έβαλε μπροστά τις ΗΠΑ στο 22ο λεπτό κι ενώ τέσσερα λεπτά νωρίτερα είχε αποβληθεί ο Γουεά.

Ο Παναμάς ισοφάρισε στο 26ο λεπτό με τον Μπλάκμαν κι ολοκλήρωσε τη μεγάλη ανατροπή με το τέρμα του Φαχάρδο στο 83’. Με δέκα παίκτες ολοκλήρωσαν τον αγώνα κι οι «Λος Καναλέρος», καθώς την κόκκινη είδε κι ο Καρασίγια στο 88ο λεπτό.

Αμφότερες οι ομάδες έχουν από τρεις βαθμούς κι είναι πίσω από την Ουρουγουάη, η οποία έκανε με εντυπωσιακό τρόπο το «2 στα 2» στον όμιλο. Η «Σελέστε» «διέλυσε» 5-0 (με πέντε διαφορετικούς σκόρερ) τη Βολιβία κι είναι με το… 1,5 πόδι στα προημιτελικά, ενώ η αντίπαλη της μολονότι δεν έχει βαθμό εξακολουθεί να έχει ελπίδες πρόκρισης!

Το σκορ άνοιξε ο μεταγραφικός στόχος του Παναθηναϊκού, Φακούντο Πελίστρι, μόλις στο 8ο λεπτό. Ο Νούνιες έκανε το 2-0 στο 21’, για να ακολουθήσουν άλλα τρία τέρματα στο τελευταίο τέταρτο του αγώνα. Ο Αραούχο πέτυχε το 3-0 στο 77’, ενώ διχτυα βρήκαν στη συνέχεια οι Βαλβέρδε (81’) και Μπεντανκουρ (89’).

Τα highlights

Παναμάς - ΗΠΑ 2-1 (26' Μπάλκμαν, 83' Φαχάρδο / 22' Μπάλογκαν)

Ουρουγουάη - Βολιβία 5-0 (8' Πελίστρι, 21' Νούνιες, 77' Αραούχο, 81' Βαλβέρδε, 89' Μπεντανκούρ)