Copa America: Αντέδρασε με τεσσάρα και σούπερ Βινίσιους η Βραζιλία - Πρόκριση για την Κολομβία

Η Βραζιλία επικράτησε με άνεση 4-1 της Παραγουάης, ενώ λίγο νωρίτερα η Κολομβία πήρε νίκη με 3-0 κόντρα στην Κόστα Ρίκα και προκρίθηκε στους «8» του Copa America.

Brazil forward Vinicius Junior (R) reacts after scoring a goal during the first half of the CONMEBOL Copa America 2024 group D soccer match between Paraguay and Brazil, in Las Vegas, Nevada, USA, 28 June 2024.

EPA/CAROLINE BREHMAN
1'

Με δυναμικό τρόπο αντέδρασε η Βραζιλία μετά το νωθρό ξεκίνημα και την ισοπαλία κόντρα στην Κόστα Ρίκα στην πρεμιέρα του Copa America.

Η Σελεσάο ήταν εντυπωσιακή και επικράτησε με 4-1 απέναντι στην Παραγουάη, εξασφαλίζοντας ουσιαστικά την πρόκριση στα προημιτελικά της διοργάνωσης, καθώς θα παλέψει με την Κολομβία για την πρωτιά του ομίλου την τελευταία αγωνιστική.

Στο πρώτο μέρος η Βραζιλία σκόραρε τρία γκολ μέσα δέκα λεπτά και «καθάρισε» την υπόθεση νίκη.

Ο Βινίσιους στο 35' άνοιξε το σκορ μετά από τρομερή συνεργασία και ασίστ του Πακετά.

Στο 43' ο Σάβιο εκμεταλλεύτηκε τις κόντρες κι έκανε δύο τα τέρματα της ομάδας του.

Στο 45+5' ο Βινίσιους εκμεταλλεύτηκε το ολέθριο λάθος του Αλντερέτε και τριπλασίασε τα γκολ της Βραζιλίας, με τον Παραγουανό να μειώνει στο 48' για την ομάδα του.

Το τελικό 4-1 το διαμόρφωσε ο Πακετά στο 65ο λεπτό από το σημείο του πέναλτι.

Λίγο νωρίτερα η Κολομβία πήρε τη νίκη με 3-0 κόντρα στην Κόστα Ρίκα και προκρίθηκε στους «8» του Copa America.

Ο Ντίαζ άνοιξε το σκορ με πέναλτι στο 31', ενώ ο Σάντσεζ στο 59' πέτυχε το 2-0. Τρία λεπτά μετά ο Κόρντομπα διαμόρφωσε το τελικό 3-0.